Portrayal of the Palestinian-İsraeli conflict: Egyptian, Jordanian, and lebanese cinema between 2010-2018
Lübnan, Mısır ve Ürdün sinemasında Filistin-İsrail çatışması (2010-2018).
- Tez No: 504371
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MEHMET ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, Filistin-İsrail çatışmasına komşu olan Lübnan, Mısır ve Ürdün'ün gözünden, 2010'dan bu yana Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali, Dubai Uluslararası Film Festivali ve Doha Tribeca Film Festivali'ne katılan, Filistin-İsrail çatışması konulu belgesellerin sunumunu ele almaktadır. İsrail Devleti'nin kuruluşundan bu yana, Filistinliler yurtlarından sürgün edilmiş ve İsrail devleti tarafından geri dönüş hakları reddedilmiştir. Birçok Filistinli hala ülkelerine geri dönecekleri günün umuduyla yaşamaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, ortak tarih ve yaşanmışlıklar nedeniyle bu üç ülke üzerinden oluşturulmuştur. Lübnan, Mısır ve Ürdün, 1948'den bu yana Filistinli mültecilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebepten ötürü Filistin-İsrail çatışmasına bu üç ülkede çekilen belgesellerle incelemek büyük anlam taşıyor. Bu analiz, belgesellerin politik yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Daha sonra, komşu ülkelerin sürgün, travma, mücadele ve kayıp olan temalarını Filistinli belgesellerin nasıl canlandırdıklarına dair bir örnek çiziyorlar. Bu çalışmanın kapsamı, ele almış olduğum altı belgeselin nasıl bir yerel ve uluslararası politik bilinç ve toplumsal seferberlik yaratığına dayanıyor.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the documentary portrayal of the Palestinian-Israeli conflict by its neighboring countries Egypt, Jordan, and Lebanon. Which participated in International Documentary Film Festival Amsterdam, International Dubai Film Festival, and Doha Tribeca Film Festival from 2010-2018. The research aligns with these three countries as there has been a shared history since 1948, with the establishment of the State of Israel. Along with the Israeli government's denial of the right to return to their homeland, which had conveyed the Palestinians into different parts of the world as refugees. Egypt, Jordan, and Lebanon had been the foremost host for the Palestinian refugees since then. Therefore, it is substantial to take a glimpse into the Palestinian-Israeli conflict from their point of view through documentaries. This analysis aspires to examine the political structure of the documentaries. Then, furthermore draw a pattern of how its neighboring countries portray the Palestinian experiences and prominent themes of Palestinian documentaries some of which are exile, trauma, struggle, and loss. With the framework that will analyze how the six documentaries that I have picked have a concern to create a political consciousness and encourage a local and global support for the Palestinian cause.