Marketing implications of participative behavior in virtual communities
Sanal komünitelere katılım davranışının pazarlama üzerine etkileri
- Tez No: 546760
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin ışığında mevcut iletişim ve kendini ifade yöntemlerine ek olarak, bu gelişmelere dayalı, alternatif kendini ifade etme ve iletişim şekilleri doğdu. Bu gelişmeler kısa zamanda insanların hayatlarına girerek, gündelik hayatlarının ayrılmaz bir parçası halini alarak insanların birbirleriyle etkileşimlerini, iletişimlerini ve bunlara dayalı iletişim alışkanlık ve davranışlarının değişmesinde etkili oldu. Bu değişim ve yeniliklerden pazarlama da fazlasıyla etkilendi ve her türlü pazarlama faaliyeti aşamasında sanal komüniteler ve bunların hayatımıza kazandırdığı yenilikler özellikle son yıllarda pazarlama çevrelerince fazlasıyla dikkate alınır oldu. Bu değişikliklere ve yeniliklere bağlı olarak sanal komüniteler kısa zamanda tüketicilerin pazarlama kapsamında sınırsız bilgi paylaşabilecekleri, ortak gruplar altında arkadaşlarıyla ya da diğer tüketicilerle toplanarak tüketimle ilgili konuları tartışabilecekleri önemli birer mecraya dönüştü. Günümüzde sosyal komüniteler sosyal etkileşim için güzel birer mecra olduğu gibi bunların tüketim ve tüketime dayalı aktiviteler etrafında yoğunlaşmış birçok örneğine rastlamak mümkündür. Bu sebeple, pazarlamayla uğraşan akademisyen ve profesyonellerin bu konuya gereken önemi vermeleri, konunun pazarlama üzerine olan kısa ve uzun vadeli etkileri üzerine eğilmeleri pazarlama biliminin geleceği açısından faydalı olacaktır. Yine günümüzde bu konuda yapılan çalışmalara bakıldığında bilgi paylaşım davranışı ve sosyal komünite katılım davranışlarını inceleyen birçok araştırmanın yapıldığı görülecektir. Bu araştırmalarda adı geçen davranışları açıklamada subjektif normlar, group normları, sosyal aidiyet teorisi, sosyal karşılaştırma teorisi, sosyal kapital teorisi, tüketici satınalma davranışı, teknoloji kabul modeli, sosyal bilişsel teori gibi teori ve kavramların yoğunlukla kullanıldığı görülür. Diğer taraftan bu alanda yapılan çalışmaların, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke ve pazarlarda yeterli sayıda olmadığı görülmektedir. Bu çalışmada literatürde yer alan mevcut çalışmalara ek olarak tüketime dayalı bilgi paylaşımı davranışı ve bunu etkileyen faktörler incelenmiş ve bu davranışları anlamaya yönelik analizler yapılmıştır. Çalışma pazarlama alanında çalışanlara, bu konuda araştırma yapanlar ve yapacaklara katkı sağlaması amacıyla saptanan sonuçların yorumlanması ve öneriler kısmıyla sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the help of advancements in information and communication technologies, alternative communication and self expression ways emerged which had a deep influence on how the society interacts and communicates. It's seen that these developments influenced the way how people interact, communicate, collaborate and behave. Marketing discipline has been one of the fields which have been deeply affected from these changes. In light of these developments and changes, virtual communities became one of the important virtual venues for consumers where participants can be organized around shared interests for sharing and seeking consumption related information in different phases of the consumption decision making processes. Additionally, virtual communities became one of the primary venues where consumption related knowledge sharing behavior and word of mouth communication is taking place. Today virtual communities are considered important venues for social interaction and it is possible to find many virtual communities that are formed around consumption related activities. From this point forward, understanding virtual media, its short and long term implications on marketing landscape became an important topic of interest for both marketing researchers and marketers. This would also be beneficial for the future of the marketing science. In literature it is possible to find, number of studies focusing on understanding knowledge sharing behavior and virtual community participation behavior by using some of the theories and models as subjective norms, group norms, social identity theory, social comparison theory, social capital theory, consumer purchasing behavior, technology acceptance model and social cognitive theory evolved over time. On the other hand it has seen that there aren't enough studies associated with understanding consumption related knowledge sharing behavior in the emerging economies and markets as in Turkey. In this study, it has been aimed to understand consumption related knowledge sharing behavior in virtual communities. Therefore consumption related knowledge sharing behavior and underlying factors of this behavior have been assessed and analyzed with the aim of having an in-depth understanding about this type of behavior which is later followed with the conclusion, managerial implications and suggestions for the future researchers of this topic.