Türk Hukuku'nda şike ve teşvik primi suçları
The crimes of match-fixing and incentive payment in Turkish Law
- Tez No: 546762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Spor ilk çağlardan bu yana insan hayatının içerisinde yer alan bir aktivitedir. Başlangıçta hayatta kalabilmek adına zorunlu olarak yapılan atlama, koşma, zıplama gibi etkinliklerden oluşan spor, zamanla eğlence amacıyla da yapılmaya başlanmıştır. Spor; zamanla estetik, politik ve ekonomik bir etkinlik halini almıştır. Özellikle günümüzde, spor adeta bir endüstriyel fenomen olarak karşımıza çıkmaktadır. Sporun günümüzde sahip olduğu bu ekonomik değer, spora haksız bir takım davranışların karıştırılmasına yol açmış ve fair- play ruhuna aykırı bir takım fiiller spor müsabakalarında görülmeye başlanmıştır. Spora karışan söz konusu haksız davranışlardan ikisi, şike ve teşvik primi fiilleridir. Söz konusu fiiller neredeyse insanlık kadar eskidir. O kadar ki, M.Ö. 388'de Teselyalı Eupolos'un yenilmeleri için rakiplerine para verdiği bilinmektedir. Şike ve teşvik primi fiilleri ile günümüzde de sık sık karşılaşılmakta ve bu konuda medyada haberler yer almaktadır. Ülkemizde de, 14 Nisan 2011 tarihinde ve 6222 sayılı Kanun'la şike ve teşvik primi fiilleri birer suç haline getirilmiştir. Bu çalışmada şike ve teşvik primi suçları suç inceleme metoduna uygun olarak incelenmeye çalışılmış, ayrıca söz konusu suçlara ilişkin uluslararası hukuk düzenlemelerinden de örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports is an activity which has taken place in human life since the early ages. While it included such activities as leaping, running, jumping to survive, in time it has been started to be played for fun. Sports has changed into an aesthetical, political and economical activity in time. Especially today, sports has become an industrial phenomenon. The economical value of sports caused some unfair behaviour to take place in sports and some performances which are against the fair-play are seen in sports competitions. Two of the unfair behaviours in sports are Match-fixing and incentive payment. Those two are as old as the humanity. So that, Eupolos of Thessaly has given money to his opponents in 388 BC. Match-fixing and incentive payment acts are come across frequently and there are news on media about them. In our country, match-fixing and incentive payment acts has become a crime on 14 April 2011 with the Law 6222 on Prevention of Violence and Disorder in Sports. In this study, the match-fixing and incentive payment crimes will be examined in order to crime examination methods and there will also be given examples on international regulations about these crimes.