The role of online news in democracy in the context of hate speech: An exploratory research
Çevrimiçi haberlerin nefret söylemi bağlamında demokrasideki rolü: Keşifsel bir araştırma
- Tez No: 546763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı çevrimiçi haberlerin demokrasideki rolünü nefret söylemi bağlamında incelemektir. Çalışmanın bağlamının nefret söylemi olarak belirlenmesi, nefret söylemine maruz kalan ve bundan etkilenen, ve bu doğrultuda demokrasinin zorunlu bileşenleri olan sesini duyurma, konuşma ve toplumsal ve politik yaşama katılım haklarından feragat etmek zorunda bırakılan bazı grupların demokratik hakların kullanımında nefret söyleminin bir engel teşkil etmesinden kaynaklanmaktadır. Çevrimiçi haberlerin etkiletişim, katılım, hipermetinsellik, çok merkezlilik ve çok çeşitlilik gibi teknolojiye bağlı özellikleri ile bir grup tarafından kontrol edilmeyen bir araç sağladığı, yurttaşlara daha hızlı ve kolay erişim imkanı sunduğu, yurttaşlar için çeşitli bilgiler sağladığı ve kamusal müzakereyi mümkün kıldığı düşünülmektedir. Bu hususta, mevcut çalışma çevrimiçi haberlerin nefret söylemi mağdurları için bu olanakları sağlayıp sağlamadığını incelemektedir. Kullanılan temel araştırma yöntemleri eleştirel söylem analizi ve derinlemesine görüşmelerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the role of online news in democracy in the context of hate speech. Determining the context of the study to be hate speech is based on the fact that hate speech is considered as an obstacle for the enjoyment of democratic rights by certain groups, who are exposed to and affected by hate speech and forced to renounce their rights to be heard, to speak, and to participate in social and political life, which are compulsory components of democracy. Online news is considered to provide a medium that is not controlled by one group; to offer faster and more convenient access for citizens; to present information for citizens in a diversified manner; and to enable public debate through the technological features of interactivity, participation, hypertexuality, polycentrality, and multiplicity. In this respect, this study examines online news in the sense that whether it provides these opportunities for hate speech victims. The main research methods used are critical discourse analysis and in-depth interviews.