Katılımcı yönetim anlayışının örgütsel adalet ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi: Yerel yönetimlerde bir pilot araştırma
Effect of participatory management approach on organizational justice and intention to leave the work: A pilot study in local governments
  1. Tez No: 546770
  2. Yazar: ZEKERİYA KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Katılımcı Yönetimin Örgütsel Adalet Algısı ve İşten Ayrılma Niyeti üzerindeki etkisinin genel olarak hangi düzeyde olduğunu araştırmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Katılımcı Yönetim olgusu teorik olarak ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Örgütsel Adalet teorik olarak detaylı bir biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, İşten Ayrılma Niyeti genel kavram olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, teorik olarak incelenen Katılımcı Yönetimin Örgütsel Adalet ve İşten Ayrılma Niyeti üzerindeki etkisi, Kamu ve özel sektör çalışanlarınca ne şekilde ve ölçüde algılandığına, Katılımcı Yönetimin çalışma ortamlarında ne derece uygulandığına yönelik araştırmanın analiz verileri elde edilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda önemli bulgu olarak, korelasyon tablosundan ikili ilişkiler incelendiğinde Katılımcı Yönetim Ölçeği ile Örgütsel Adalet Ölçeği arasındaki ilişki katsayısı (korelasyon katsayısı) 0,755'dir. Bu değer pozitif yönlü yüksek derecede var olan bir ilişkinin göstergesidir. Yani katılımcı yönetim anlayışı çalışanlar arasındaki örgütsel adalet algısını olumlu yönde etkilemektedir. Katılımcı Yönetim Ölçeği ile İşten Ayrılma Niyeti arasındaki ilişki katsayısı (korelasyon katsayısı) 0,408'dir. Bu değer pozitif yönlü orta derecede var olan bir ilişkinin göstergesidir. Aynı şekilde katılımcı yönetim anlayışının uygulandığı örgütlerde işten ayrılma niyetinin de aynı oranda düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the extent to which the impact of the Participatory Management on Organizational Justice Perception and the Intention to Leave the Work is in general. In the first part of the study, the phenomenon of Participatory Management was examined in detail in theoretically. In the second part of the study, Organizational Justice is examined in theory in detail. In the third chapter, the intention to leave work is considered as a general concept. In the fourth chapter, the effects of the Participatory Management on the Organizational Justice and Intention to Leave the Work, the manner in which the public and private sector employees are perceived, the extent to which the Participant Management is applied in the work environment is analyzed and interpreted. As a result of the study, the correlation coefficient between the Participatory Management Scale and the Organizational Justice Scale was 0.755. This value is a sign of a positive relationship with a positive degree. In other words, participatory management approach positively affects the perception of organizational justice among employees. The coefficient of correlation between the Participatory Management Scale and the Intention to Leave the Work is 0.408. This value is indicative of a moderately relationship.In the same way, it can be said that the intention to quit in the organizations where participatory management approach is applied is low.