Yoksullukla mücadelede sosyal belediyecilik uygulamaları: Sultanbeyli Belediyesi örneği
Social municipality practices in the fight against poverty: Sultanbeyli Municipality sample
  1. Tez No: 546771
  2. Yazar: MÜCAHİT PEKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BÜYÜKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İktisat biliminin önemli uğraş alanlarından birisi olan yoksulluk, ne yazık ki Sultanbeyli ilçesinde de varlığını sürdürmektedir. Modern İstanbul'un ötekileşmiş ilçesi olan Sultanbeyli'nin sorunları, hem İstanbul'a hem de Sultanbeyli'ye zararlar vermektedir. Bu nedenle Sultanbeyli, üzerinde önemle durulması gereken ilçelerden birisidir. Bu tezin amacı, Sultanbeyli Belediyesi'nin yoksullukla mücadelede ne derece etkin olabildiğini ölçmektir. Aynı zamanda Sultanbeyli'de yoksulluğun nedenleri de araştırılmaktadır. Bu nedenlerin çözümü için bazı öneriler de geliştirilmiştir. Ele alınan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yoksulluğa dair kavramlar gözden geçirilmektedir. İkinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de yoksulluk olgusu ele alınmakta ve yoksulluğun seyri incelenerek, yoksullukla nasıl mücadele edildiği irdelenmektedir. Son bölümde ise Sultanbeyli halkı, Sultanbeyli Belediyesi ve Sosyal Belediyecilik konuları, tesadüfi olarak seçilen bir örneklem kütlesine yapılan anket sonuçları ile değerlendirilmiştir. Çalışmada, araştırma konusunu oluşturan bulgular anket yoluyla elde edilmiştir. Verilere ulaşabilmek amacıyla Sultanbeyli'de 535 kişiyle anket görüşmesi yapıldı. Bu anketlerden 520 tanesi başarılı olmuştur. Sultanbeyli'de yapılan anketler SPSS 22.0 adlı paket program kullanılarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, Sultanbeyli halkının demografik özellikleri, Sultanbeyli halkının temel problemleri, Sultanbeyli Belediyesi'nin temel problemleri ve Sultanbeyli Belediyesi'nin sosyal belediyecilik başarısı sonuçları ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca son olarak Sultanbeyli'de ki sorunların çözümlenebilmesi için, bazı çözüm önerileri ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Poverty, which is one of the important fields of economics, continues to exist in Sultanbeyli district. The problems of Sultanbeyli, the otherified district of modern Istanbul, both harm Istanbul and Sultanbeyli. Therefore, Sultanbeyli is one of the districts that should be emphasized. The aim of this thesis is to measure the effectiveness of Sultanbeyli Municipality in combating poverty. At the same time, the causes of poverty in Sultanbeyli are also investigated. Some suggestions for solving these reasons have also been developed. This study consists of three main sections. In the first chapter, concepts related to poverty are reviewed. In the second part of the poverty phenomenon are discussed and examined in the course of the poverty in the world and Turkey is examined as how to fight poverty. In the last section, the subjects of Sultanbeyli, Sultanbeyli Municipality and Social Municipality were evaluated with the results of a randomly selected sample mass. In this study, the findings of the research were obtained through a questionnaire. In order to reach the data, interviews were made with 535 people in Sultanbeyli. 520 of these surveys were successful. The surveys conducted in Sultanbeyli were evaluated by using SPSS 22.0. As a result of the study, demographic characteristics of Sultanbeyli people, basic problems of Sultanbeyli people, basic problems of Sultanbeyli Municipality and social municipality success of Sultanbeyli Municipality were revealed. Finally, some solution proposals have been proposed in order to solve the problems in Sultanbeyli.