Fen bilimleri dersinde STEM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin başarısına, fene ilişkin tutumlarına ve STEM'e yönelik görüşlerine etkisi
Effects of stem activities of science lessons on middle school students' achievement, attitude towards science and their opinion about STEM
  1. Tez No: 546805
  2. Yazar: DİLARA NECCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
21. yy becerilerine sahip, günümüz gerekliliğini sağlayacak nitelikteki bireylerin, yoğun bilgileri işleyip disiplinler arası düşünebilecek özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu gereklilik yeni bir eğitim arayışını doğurmuş ve sonuçta Amerika'da İngilizce“Science”,“Technology”,“Engineering”ve“Mathematics”kelimelerinin baş harflerinden oluşan disiplinler arası bir yaklaşım olan STEM modeli ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada, STEM temelli etkinliklerin 6. sınıf öğrencilerinde başarı, kalıcılık, fene yönelik tutum ve STEM temelli etkinliklerle işlenen ders sürecine yönelik öğrenci görüşleri incelenmiştir. Nicel ve nitel araştırma yönteminin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmalarında ön test-son test kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda Fen Bilimleri dersinde gerçekleştirilen uygulamanın çalışma grubunu, 6. sınıf öğrencilerinden deney grubu 19 ve kontrol grubu 18 olmak üzere toplam 37 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak madde ve ısı akademik başarı testi, tutum testi, kelime ilişkilendirme testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler; uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulama bitiminden sonraki 3. haftada toplanmıştır. Nicel veri analizinde SPSS 20 paket programı, nitel veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, STEM temelli etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı, kalıcılık ve fene yönelik tutumlarında etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrenciler, STEM temelli fen bilimleri dersi sürecine yönelik olumlu görüşlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Individuals who have the skills of 21st century and provide the needs of today should cultivate knowledge and should have the skill of thinking interdisciplinary. This necessity caused the born of a new education system and STEM model, first letters of Science, Technology, Engineering and Mathematics in English, came into existence in America. STEM education includes the integration of science, technology, engineering and maths. In this research; academic success, sustainability and the attitude to science also students ideas about the process of lesson that teached with STEM based activities are observed using activities which based on STEM. The research processes which are quantities and qualitative, are both used during this research with partially-experimental design that is includes begin test-end test control groups. Working group of this research is consist of 6th grades of students which are totally 37 student that 19 student of experimental group and 18 student in the control group, that in the spring term of 2017-2018, in the city of Ankara, on a school which affiliated Ministry of Education. In the research, test of matter and heat academic success, test of students attitude, test of creating relation with words and semi structured interview forms are used as a tool of gathering data. Data's are gathered before, after and 3 weeks after the practice. In the quantity data analysis package program of SPSS 20, and for the qualitative data's content analysis is used. The result of research is that the activities which based on STEM are not effective on academic success, sustainability and the attitude to science activities but students students had positive opinion about the STEM based science course process.