STEM eğitimi yaklaşımına dayalı öğrenmenin 6. sınıf öğrencilerinin elektrik konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi
The effect of learning based on STEM education approach on electricity misconceptions of 6th grade students
- Tez No: 924265
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER OKUR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul Fen Bilimleri dersinde, STEM eğitimine dayalı öğrenme etkinliklerinin 6. sınıf öğrencilerinin Elektrik konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesine etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Trabzon İli Of İlçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda yer alan 6.sınıfta okuyan 20 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından olan ön test-son test tek gruplu yarı deneysel desen modelindedir. Süreçte STEM eğitimi yaklaşımına dayalı öğrenme etkinlikleri ile beş buçuk hafta boyunca ders işlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin elektrik konusuna sahip oldukları kavram yanılgılarının değişimini belirlemeye yönelik ön test ve son test olarak Elektrik Kavram Yanılgısı Testi (EKT) uygulanmıştır. Elektrik kavram yanılgısı testi üç aşamalı olarak geliştirilmiş ve bütün aşamalara göre puanlandırılarak öğrencilerin test ve kavram yanılgısı puanları ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda araştırmanın uygulanması sürecince öğrencilerin düşüncelerini yazmalarının sağlandığı Mühendislik Not Defteri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda verilerin analizinde bağımlı t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre STEM eğitimi yaklaşımına dayalı öğrenmenin 6. sınıf öğrencilerinin elektrik konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesinde anlamlı bir etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of STEM education-based learning activities on removing 6th grade students' misconceptions about the topic Electricity in secondary school Science courses. The sample of the research consists of 20 secondary school students studying in the 6th grade in a public school affiliated to the Ministry of National Education in the District of Trabzon in the second term of the 2022-2023 academic year. This class was taught for five and a half weeks with learning activities based on the STEM education approach. This research is in the pretest-posttest single-group quasi-experimental design model, which is one of the quantitative research approaches. In the research, the misconception test about electricity was applied as a pre-test and post-test to determine the change in the misconceptions of the students about electricity. The misconception test about electricity was developed in three stages, and the test and misconception scores of the students were revealed by scoring them according to all stages. At the same time, during the implementation of the research, the Engineering Design Notebook, in which the students were allowed to write their thoughts, was used. As a result of the study, dependent t-test and Wilcoxon signed ranks test were used in the analysis of the data. According to the research findings, it was seen that learning activities based on the STEM education approach had a significant effect on eliminating the misconceptions of 6th grade students about electricity.