Çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki: Havayolu taşımacılığında görev yapan kabin memurları üzerine bir araştırma
The relationship between job satisfaction and organizational commitment of employees: A research on airline cabin crew
  1. Tez No: 546826
  2. Yazar: NİHAL ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Havayolu taşımacılığında kabin hizmetleri yolcuların algıladıkları hizmet kalitesini etkileyen en önemli unsurdur. Buna göre kabin memurlarının işe ve çalıştıkları havayolu şirketine olan tutum ve davranışları, hizmet kalitesini dolayısıyla havayolu şirketinin verimliliğini etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, kabin memurlarının iş tatmini ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmada iş tatmini ile örgütsel bağlılığın birbirini nasıl etkilediği, çalışanların demografik özelliklerine göre iş tatmini ve örgütsel bağlılık algılarının değişip değişmediğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini merkezi Atatürk Hava Limanı olan ve ulusal havayolu şirketi olarak tanımlanan beş farklı ulusal havayolu şirketinde çalışan 311 kabin memuru oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Minnesota İş Tatmin Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmış ve SPSS 19 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kabin memurlarının cinsiyet, yaş, kurumda çalışma yılı ve toplam çalışma yılı değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiş ve iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasında ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına bağlı olarak, kabin memurlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları açısından öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cabin services in air transportation are the most important factor affecting the perceived service quality of passengers. Accordingly, the attitudes and behaviors of the cabin officers to the company they work with affect the service quality and hence the efficiency of the airline. The purpose of this study is to determine the relationship between job satisfaction and organizational commitment of cabin officials. In this study, it was aimed to determine how job satisfaction and organizational commitment affect each other, and whether job satisfaction and organizational commitment perception change according to the demographic characteristics of employees. The sample of the study consisted of 311 cabin officers, who work in 5 domestic airlines, which are defined as the national airline company and the central Atatürk Airport. Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tool and analyzed with SPSS 19 program. As a result of the study, significant differences were found in the gender, age, institution work year and total working year variables of cabin officers and it was concluded that there was a relationship between job satisfaction and organizational commitment. Based on the results of the research, suggestions have been developed in terms of job satisfaction and organizational commitment of cabin officers.