Rizobakteri uygulamalarının tuzlu toprak şartlarında BA-29 anacına aşılı bazı armut çeşitlerinin morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkileri
The effect of rhizobacteria treatments on morphological, physiological and biochemical features of some pear cultivars grafted on BA29 rootstock in saline soil conditions
  1. Tez No: 853002
  2. Yazar: MOSTAFA FRAIDOON FAAEK ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, stres şartları altında yaşama kabiliyeti olan bazı bitki büyümesini artırıcı rizobakterilerin (Bacillus megaterium FC11, Bacillus subtilis FC17, Kocuria erythromyxa EY43) BA29 anacı üzerine aşılı 1 yaşlı Akça, Deveci, Santa Maria, Carmen armut çeşitlerinde tuzlu toprak şartlarında bitki gelişimi ve beslenmesi üzerine etkilerinin tespiti amacıyla serada saksı denemesi şeklinde yürütülmüştür. Fidanlara bakteri uygulamaları ilk olarak 2020 yılı şubat ayında dikim ile başlanmış ve dikimin ardından her ay bir kez olmak üzere toplam 4 kez sulama suyu şeklinde uygulanmıştır. Tuz uygulamalarına fidan dikiminin 1 ay sonrasında başlanmış olup, haftada iki kez sulama suyu ile birlikte 50 mM NaCl verilmiştir. Tuz uygulaması fidanların yapraklarında yanmaların ortaya çıkması ve kurumaların başlamasıyla sonlandırılmıştır. Tuzlu toprak şartlarında her iki yılda da kontrol gurubu bitkilerde vejetatif gelişim, fotosentetik aktivite, membran geçirgenliği, yaprak oransal su içeriği ve stoma iletkenliği en yüksek değerlere sahip olurken, bakteri uygulamsı yapılmayan tuzlu topraklarda ise en düşük değere sahip olmuştur. Tuzlu + bakteri uygulaması yapılan bitkilerde, yalnızca tuzlu toprak şartlarındaki bitkilere göre daha yüksek sonuçlar elde edilmiştir. EY43 bakteri ırkı, BA29 ayva anacına aşılı 1 yaşlı armut çeşitlerinde morfolojik ölçümlerinde (sürgün uzunluğu, sürgün çapı, kök uzunluğu,sürgün yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı), fizyolojik ölçümler ( membran geçirgenliği, yaprak oransal su içeriği ve stoma iletkenliği) ve biyokimyasal analizlerinde (KAT, SOD ve POD aktivitesi, prolin ve protein içeriği) kontrol grubu bitkilere göre en iyi sonucu vermiştir. Bu bakteri ırkını morfolojik ölçümlerde (membran geçirgenliği) ve biyokimyasal analizlerde (POD aktivitesi, Protein içeriği) FC11 ve FC17 bakteri ırkları takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of some plant growth enhancing rhizobacteria (Bacillus Megaterium FC11, Bacillus Subtilis FC17, Kocuria Erythromyxa EY43), which are capable of living under stress conditions, on plant growth and nutrition in salty soil conditions in 1 aged Akça, Deveci, Santa Maria, Carmen pear varieties grafted on BA29 rootstock. It will be carried out. Bacterial applications to seedlings will be started with planting in February and will be applied once a month for 4 times as irrigation water. Salt applications will be started after 1 month of planting and 50mM NaCl will be given with irrigation water twice a week. While vegetative development, photosynthetic activity, membrane permeability, leaf relative water content and stomatal conductance had the highest values in the control group plants in both years under saline soil conditions, it had the lowest values in saline soils without bacterial application. EY43 bacterial strain was used in morphological measurements (shoot length, shoot diameter, root length, shoot fresh and dry weight, root fresh and dry weight), physiological measurements (membrane permeability, leaf relative water content and stomatal conductance) in a 1-year-old pear variety grafted onto BA29 quince rootstock. ) and biochemical analyzes (CAT, SOD and POD activity, proline and protein content) gave the best results compared to the control group plants. This bacterial strain was followed by FC11 and FC17 bacterial strains in morphological measurements (membrane permeability) and biochemical analyzes (POD activity, protein content).