Modelling labour force participation by household types
İşgücüne katılımın hanehalkı tiplerine göre modellenmesi
- Tez No: 546934
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın üç amacı vardır. Birincisi, hanehalkı türlerine göre kişilerin sosyo-ekonomik özelliklerini incelemektir. İkincisi, hanehalkı yapılarını yıllara göre karşılaştırmaktır. Ve sonuncusu, hanehalkı türlerine göre işgücüne katılımın belirleyicilerini araştırmaktır. Çalışmanın uygulama bölümünde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yürütülen Hanehalkı İşgücü Anketi (HİA) mikro veri setleri kullanılmıştır. Hanehalkı türleri, referans kişiye yakınlık bilgisine göre değil, anne, baba ve eş sıra numaraları kullanılarak geliştirilen algoritma ile oluşturulmuştur. Hanehalkı türlerine göre kişilerin sosyo-ekonomik özellikleri betimleyici analiz yöntemiyle incelenmiştir. İşgücüne katılım durumunun belirleyicileri, sosyo-ekonomik değişkenler kullanılarak lojistik regresyon yöntemiyle hanehalkı türülerine göre modellenmiştir. Analizler hanehalkı değil fert düzeyinde yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, nüfusun çoğu eşler ve çocuklarından oluşan çekirdek ailelerde yaşamaktadır. Geniş aileden oluşan hanehalklarının üyeleri diğer hanehalkı türlerine göre daha yüksek olasılıkla işgücüne katılmaktadır. İşgücüne katılımın belirleyicileri analiz edildiğinde hanehalkı tipleri arasında anlamlı bir fark yoktur. Beklendiği üzere, erkekler ve yüksek eğitimli kişiler en fazla olasılıkla işgücüne katılanlardır. Hanehalkı tipi ne olursa olsun, erkekler“ekmek kazanan”; kadınlar ise hala“evhanımı”dır. Doğu Karadeniz'de ikamet eden kişilerin işgücüne katılma olasılığı daha yüksektir. Beklenmedik şekilde, hiç göç etmiş kişilerin işgücüne katılması daha az olasıdır.
Özet (Çeviri)
This study has three objectives. The first one is to examine socio-economic characteristics of persons by household types. The second one is to compare the household structures by years. And the last one is to investigate the determinants of labour force participation by household's types. Household Labour Force Survey (LFS) microdata sets were used which is conducted by Turkish Statistical Institute (TURKSTAT). Types of households were assigned by developed algorithm with using sequence numbers of mother, father and spouse rather than using relationship status to reference person. Socio-economic characteristics by each type of households were investigated by descriptive analysis. Logistic regression method was applied to examine determinants of labour force participation in total and by type of households. The analysis unit was set as persons rather than households. According to findings, most of the people live in nuclear families composed of couples with at least one resident child. Member of extended family households are more likely in labour force compared to other types. There is no significant difference between the types of households in scope of determinants of labour force participation. As expected, males and higher educated persons have the biggest probability of labour force participation. Regardless of the household type, men are“breadwinner”; women are still“homemaker”. Persons resided in East Black Sea are more likely in labour force. Unlikely, people ever migrated are less likely in labour force.