Sosyal hizmet alanında çalışan profesyonellerin ikincil travmatik stres düzeylerinin incelenmesi
Studying of secondary traumatic stress level of professionals laboring in social service field
  1. Tez No: 546935
  2. Yazar: TOLGA KRANDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal hizmet alanında çalışan profesyonellerin ikincil travmatik stres düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmada sosyal hizmet alanında çalışan profesyonellerin ikincil travmatik stres düzeylerinin çeşitli değişkenlerle ve çocukluk çağı örselenme yaşantılarıyla ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini amaçsal örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örneklem seçme yöntemi ile belirlenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmet Merkezlerinde sosyal çalışma görevlisi (aile ve tüketici ekonomisti, çocuk gelişimcisi, öğretmen, psikolog, psikolojik danışman ve rehber öğretmen, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog) olarak çalışan, araştırmaya katılmaya gönüllü 189 kişi oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini öğrenmek amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, ikincil travmatik stres düzeylerini belirlemek amacıyla Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Ölçeği Kendini Değerlendirme Formu, çocukluk çağı örselenme yaşantılarını belirlemek amacıyla Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Spearman Koreslasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; kadınların erkeklere göre ikincil travmatik stres düzeylerinin daha yüksek olduğu, sosyal hizmet biriminde çalışma süresi ile ikincil travmatik stresin yeniden yaşama belirtileri arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği' nin alt boyutlarından olan fiziksel istismar ve duygusal istismar ile Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Ölçeği Kendini Değerlendirme formu toplamı ve kaçınma, aşırı uyarılma, işlevsellik alt boyutları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği' nin alt boyutlarından olan fiziksel istismar ile de Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Ölçeği Kendini Değerlendirme formu yeniden yaşama alt boyutu arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the secondary traumatic stress levels of professionals working in social work field. In this study, the relationship of secondary traumatic stress levels of social workers with diversified variables and childhood traumatic experiences was investigated. The sampling of the research composed of Social Workers (social worker, psychologist, sociologist, child developmentist, teacher, psychological counselor, family and consumer economist) who working at Social Work Centers under Ministry of Family, Labor and Social Services, 189 volunteers. This sample detected by easy-to-use sampling method from purposive sampling methods. In order to determine the sociodemographic characteristics of the participants Sociodemographic Information Form, Posttraumatic Stress Disorder Symptoms Scale Self-Evaluation Form for determine secondary traumatic stress levels and Childhood Psychological Trauma Scale was used to determine childhood traumatic experiences. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were performed for data. According to the results of the study; women have higher secondary traumatic stress levels than men, here was a significant low-level negative correlation between the duration of work in the social service unit and the relapse symptoms of secondary traumatic stress, Physical abuse and emotional abuse which are sub-dimensions of Childhood Psychological Trauma Scale, and Post Traumatic Stress Disorder Symptoms Scale Self-Evaluation form, and there is a low positive correlation between avoidance, hyperarousal and functionality sub-dimensions. It was found that there was a positively low correlation between physical abuse, which is one of the sub-dimensions of Childhood Psychological Trauma Scale, and the sub-dimension of self-evaluation form of Post Traumatic Stress Disorder Symptoms.