Bazı zeytin çeşitlerinin mikro çoğaltımı üzerine bir araştırma
A study micro propagation of some olive varieties
  1. Tez No: 547046
  2. Yazar: ZELİHA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen“Gulleki”,“Nizip Halhallı”,“Gemlik”,“Hursuki”ve“Arbequina”zeytin çeşitlerinin in vitro mikro çoğaltımı amaçlanmıştır. Bu çeşitlerden“Gulleki”ve“Nizip Halhallı”için uygun in vitro mikro çoğaltım protokolü oluşturulmuştur. Boğum ve sürgün ucu eksplantları 1 mg/l zeatin içeren OM (olive medium) besin ortamında kültüre alınmışlardır. 1 mg/l zeatin içeren OM besin ortamında kültüre alınan“Gulleki”ve“Nizip Halhallı”çeşitlerine ait sürgün ucu eksplantlarında yüksek oranda sürgün oluşumu ve kardeşlenme sağlanmıştır.“Arbequina”,“Hursuki”ve“Gemlik”çeşitlerinde çok düşük düzeyde sürgün oluşumu ve kardeşlenme olduğu gözlemlenmiştir. Bu çeşitlerden“Hursuki”çeşidinde yüksek düzeyde kontaminasyon oluşmuştur. Mikro sürgünleri köklendirmek amacıyla 4 mg/l IBA(indol butirik asit) içeren OM besin ortamında kültüre alınmışlardır. En iyi köklenme %89.74 ile“Gulleki”ve % 89.06 ile“Nizip halhallı”çeşidinde olurken diğer çeşitlerde köklenme gerçekleşmemiştir. Köklü bitkiciklerin yanlızca %50'si dış koşullara alıştırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the in vitro microclimation of Anadolu Gulleki qu,“Nizip Halhallı”,“Gemlik”,“Hursuki ip and”Arbequina“olives grown in Southeastern Anatolia was aimed. A suitable in vitro micro replication protocol has been developed for these species 'Gulleki' and 'Nizip Halhallı'. Knuckle and shoot tip explants were cultured in OM (olive medium) nutrient medium containing 1 mg / l zeatin. A high rate of shoot formation and fraternity were obtained in the shoot tip explants of the Gulleki sür and Hal Nizip Anklet ”cultivars cultivated in the OM nutrient medium containing 1 mg / l zeatin. Very low level shoot formation and sibling were observed in the“Arbequina olduğ, u Hursuki and Gemlik varieties. A high level of contamination was observed in these varieties ”Hursuki“. They were cultured in an OM nutrient medium containing 4 mg / l IBA (indole butyric acid) to render micro shoots rooted. The best rooting was Gulleki with % 89.74 and Nizip halhallı”with %89.06 and no rooting in other varieties. Only 50% of rooted plantlets could be acclimatized to external conditions.