1960-1970 arasında İzmir'de sosyal yaşam
Social life in Izmir between 1960-1970
  1. Tez No: 547115
  2. Yazar: ŞENAY SAVUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 606
Özet
Bu tez 1960-1970 yılları arasında İzmir'in siyasal, sosyal ve ekonomik yapısını içine alan ve İzmir'i bütün yönleriyle inceleyen bir çalışmadır. Tezin çalışma konusunu oluşturan dönem 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile başlamış, 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası'na giden süreci de içine alarak 1970 yılında sona ermiştir. Bu 10 yıllık süreç içinde yaşananlar Türk demokrasi tarihi açısından bir dönem noktasıdır. Siyasal alanda yaşanan değişimler, toplumun her alanında hissedilmiş, insanların gündelik yaşantısını, kültürel etkinliklerini, eğitim ve sosyal hayatını, demografik yapısını ve ekonomisini derinden etkilemiştir. Konunun İzmir özelinde ele alınmış olmasının sebebi, İzmir'in yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olmasıydı. İzmir'in yeniden yapılanma süreci, göçlerle birlikte gelen kültürel değişimler, gecekondulaşma, Dünya'da yaşanan gençlik hareketlerinin Türkiye'ye yansıması ve 68 kuşağı olayları bu yaşam kesitinin önemini bir kez daha pekiştirmektedir. Çalışma, kent merkezi ile sınırlı tutulmuş, gerekli görüldüğü yerlerde ilçelerden ve köylerden bahsedilmiştir. Döneme tanıklık etmiş kişiler, çocukluk ve gençlik anılarını iyisiyle kötüsüyle büyük bir özlem ile anarken yeni neslin bu bilgilerden eksik kalmasına gönül razı olmamış ve 1960'lı yılların tüm detayları okuyucunun gözleri önüne serilmiştir. Bu tezde çalışma yöntemi olarak arşiv kaynakları, dönemin gazeteleri ve dergileri, resmi belgeler, istatistiksel veriler kullanılmış ve döneme tanıklık etmiş kişilerin anılarından faydalanılmıştır. Daha çok 1. el kaynaklardan yararlanılarak yazılan tez için daha önce yapılan araştırmalar da incelenmiş ve bir bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Tezin sonucunda ulaşılan nokta, 1960 yılında toplumsal yapıda değişimlerin başladığı; günümüz İzmir'inin yapılanma temelinin ve kültür çeşitliliğinin 1960'larda atıldığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study which covers the political, social and economic structure of İzmir and examines İzmir in all its aspects between 1960-1970. The period that formes the subject matter of the thesis starts with the military coup of May 27, 1960 and ends in 1970, including the process leading to the Military Memorandum of March 12, 1971. What happened in this 10-year period is a turning point in terms of the history of Turkish democracy. The changes that took place in the political arena were felt in every area of society; deeply affected people's daily lives, cultural activities, education and social life, demographic structure and economy. The subject is addressed in terms of İzmir because İzmir hosted many civilizations throughout the centuries and it is Turkey's third largest city. Izmir's restructuring process, the cultural changes that came with migration, squatting, reflection to Turkey of the youth movements experienced in the world and the 68 generation events reinforces once again the importance of this time period. The study is confined to the city center. Where it is deemed necessary, the towns and villagers are mentioned. While those people who witnessed the period are now remembering for better or for worse their childhood and youth memories with a great longing, new generation should not be left uninformed and thus all the details of the 1960s are revealed to readers in this study. In this thesis, as the working method, archive sources, newspapers and magazines of the period, official documents, statistical data were used and the memoirs of those who witnessed the time priod were utilized. The thesis is mostly written by using primary sources. the previous researches have also been examined in order to provide an integrity for the thesis. The point reached as a result of the dissertation is that the changes in the social structure started in 1960; the foundation of structuring and of cultural diversity of modern-day İzmir was laid in 1960s.