English language teachers' and learners' perceptions concerning assessment and evaluation processes in EFL classrooms at Turkish science and arts centers
Bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin ve burada okuyan öğrencilerin İngilizce dersi ölçme ve değerlendirme süreçlerine ilişkin algıları
  1. Tez No: 547130
  2. Yazar: HÜSEYİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk Bilim ve Sanat Merkezlerindeki İngilizce öğretmenlerinin ve bu merkezlerde İngilizce derslerine katılan öğrencilerin İngilizce dersinin ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin algılarını incelemektir. Türkiye'deki bu merkezlerde çalışan İngilizce öğretmenleri ve buradaki öğrencilerin dersin değerlendirilme sürecine ilişkin algıları, ölçme ve değerlendirme teknikleri ve bu tekniklerin kullanımına ilişkin düşünceleri ve bu merkezlerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin dersine katılan öğrencileri nasıl değerlendirdiğini inceleyen bir teze alanda rastlanmamıştır. Bu sebeple, bu çalışma alanda ilk olacak ve Bilim ve Sanat Merkezlerinde İngilizce derslerine katılan üstün zekalı öğrencileri değerlendirmeye odaklanan ileri araştırmalara ışık tutmada öncü bir rol üstlenecektir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme algılarını gösteren“Öğretmenlerin Ölçme ve Değerlendirme Sürecine İlişkin Algıları”ölçeği ve öğrencilerin ölçme ve değerlendirme algılarını gösteren ve araştırmacı tarafından Türkçe'ye çevrilen“Öğrencilerin Ölçme ve Değerlendirme Sürecine İlişkin Algıları”kullanılmıştır. Ayrıca, öğrenci görüşlerini öğrenmek için Burdur ve Isparta Bilim ve Sanat Merkezlerinde İngilizce derslerine katılan öğrencilerle röportajlar yapılmış ve bu öğrencilere açık uçlu sorular sorulmuştur. Asıl araştırmadan önce bir pilot çalışma yapılmıştır ve bu çalışmada, Burdur ili Şeker Ortaokulu'nda okuyan toplam 40 öğrenci ve yine Burdur ilindeki farklı devlet okullarında çalışan 32 İngilizce öğretmeni anketleri doldurmuştur. Asıl araştırmada veriler, 61 farklı Bilim ve Sanat Merkezinde çalışan 61 İngilizce Öğretmeni ve Burdur ve Isparta Bilim ve Sanat Merkezlerinde İngilizce derslerine katılan 75 öğrenciden elde edilmiştir. Anketlerden toplanan veriler, SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tek yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon ve Frekans analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çoğu öğrenci, öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme sonuçlarına göre kendilerine ders anlattığı ve bunu yararlı bir araç olarak gördüğü görüşündedir. Bu sonuçlara göre öğretmenler ise inançlarına ters olmasına rağmen yine de ölçme ve değerlendirmeyi kullanarak ders vermek zorunda oldukları görüşündedir. Hatta öğretmenler ölçme ve değerlendirmeyi derslerinde kullanmalarına rağmen bunun sonuçlarından hemen hemen hiç yararlanmadıklarını söylemektedir. Ayrıca, frekans ve yüzde analizleri, öğretmenlerin, ölçme ve değerlendirmenin öğrencilerin analiz etme ve değerlendirme gibi üst düzey bilişsel becerilerini ölçmediği yönünde görüşlerinin olduğunu göstermiştir. Yine bu sonuçlara göre, öğrenciler ise ölçme ve değerlendirmenin kendilerinin analiz etme ve eleştirel düşünme gibi üst düzey bilişsel becerilerini ölçtüğü görüşündedir. Dahası, ölçme ve değerlendirme sonuçları, öğretmenlerin çoğunun ölçme ve değerlendirmeyi kesin olmayan bir süreç olarak görürken, öğrencilere göre çok kesin ve doğrudur. Ayrıca, ölçme ve değerlendirme, hem öğrencilere göre hem de öğretmenlere göre öğrenciler için adil olarak işleyen bir süreçtir. Son olarak, öğretmenler genelde derslerinde öğrencilerin dil performanslarını ve kazanımlarını ölçmek için, aynı zamanda öğrenciler tarafından da tercih edilen, öğrencilerin yazılı çalışmalarını kullanmışlardır. Bu, Türk Bilim ve Sanat Merkezlerinde okuyan öğrencilerin dil performanslarının çoğunlukla etkinlik sayfaları, yazım gibi kendi yazılı çalışmalarıyla değerlendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate English language teachers' and students' perceptions of assessment in English as a Foreign Language (EFL) classrooms in a Turkish Science and Arts Centers (BILSEM) context. There is no study on how English language teachers assess EFL learners at BILSEM, what they think about the assessment techniques and assessment tasks in practice, what English language teachers' and learners' conceptions concerning assessment and evaluation processes in BILSEM EFL classrooms are. Therefore, this study will be original in its field and undertake a pioneering role for illuminating the further research focusing on assessing Gifted English language learners in EFL classrooms at BILSEM. In this study, as a data collection method, a Teachers' Conceptions of Assessment Abridged Scale (TCoA-IIIA), and Students' Conceptions of Assessment Scale (SCoA-VI) were used. Also, as a qualitative data collection tool for gathering students' opinions, interviews were held with the students studying at Burdur and Isparta BILSEM, and open-ended questions were asked to these students. Before the main research, a pilot study was conducted, and in this study, a total of 40 students studying at Şeker Elementary School and 32 English language teachers teaching at different state schools in Burdur completed the questionnaires. In the main research, the data were obtained from 61 English language teachers from 61 BILSEM and 75 English language learners at BILSEM in Burdur and Isparta, in Turkey. The data collected from the questionnaires were subjected to Statistical Package for the Social Sciences version 21 (SPSS version 21). One-way ANOVA, Pearson Correlation and Frequency analyses were done. The study results indicated that most of the students think teachers see assessment as a useful tool for teaching English. However, the teachers think assessment is a force to make them teach English in a way that is against their beliefs. Also, the teachers think that assessment is of little use because they make little use of assessment in spite of conducting it in classes. Besides, the frequency and percentage analyses showed that according to the teachers, assessment does not measure students' higher order cognitive skills, such as analyzing and evaluating anyway. On the other hand, according to the students, assessment measures their higher order cognitive skills, such as analyzing and thinking critically. Moreover, assessment results are very accurate according to the students while most teachers see assessment as an imprecise process. Also, according to the students, assessment is fair to them in parallel with the thought of the teachers about this situation. Lastly, the teachers used Student Written Work assessment practice, which is also preferred by the students, mostly to assess their students' language performances and language achievement in their classes. This shows that the English language learners' studying at BILSEM language performances were assessed mostly through their own written works, such as activity sheets, spelling or math facts.