Effectiveness of project-based learning on teachers' attitudes, learners' English language use and critical thinking skills
Proje tabanlı öğrenmenin öğretmen tutumları, öğrencilerin İngilizce kullanımı ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkililiği
- Tez No: 975166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de üniversite düzeyinde Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretiminde Proje Tabanlı Öğrenme uygulamalarının, öğretmen tutumları, öğrencilerin İngilizce dil kullanımı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirme üzerindeki etkililiğini incelemektedir. 21. yüzyıl becerilerine yönelik küresel ilginin artması doğrultusunda, bu araştırma Proje Tabanlı Öğrenme yöntemlerini entegre ederek, Türk üniversitelerinde dil yeterliliği ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisine ilişkin literatürdeki boşluğu ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma, nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırma deseniyle yürütülmüştür. Veriler, üniversitelerin hazırlık okullarında görev yapan öğretmenler ve öğrencilerden anketler, yansıtma formları ve performansa dayalı değerlendirmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımının öğretmenlerin öğretimsel tutumlarını olumlu yönde etkilediğini ve öğrencilerin derse katılımını, iş birliği içinde çalışmalarını ve öğrenme süreçlerindeki özerkliklerini desteklediğini göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin İngilizce yeterliliklerinde ve akıl yürütme, açık fikirlilik, problem çözme gibi eleştirel düşünme becerilerinde belirgin gelişmeler kaydettikleri gözlemlenmiştir. Bu araştırma, Proje Tabanlı Öğrenme'nin dönüştürücü bir öğretim yöntemi olarak potansiyelini vurgulamakta; öğrenme süreçlerini gerçek yaşam uygulamalarıyla ilişkilendirerek yabancı dil eğitimine anlamlı katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, dilsel ve bilişsel gelişimi desteklemek amacıyla teknolojik araçların ve iş birliğine dayalı görevlerin öğretim sürecine entegre edilmesinin önemine dikkat çekmektedir. Araştırma, 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeyi hedefleyen öğretim programı geliştiricileri ve yabancı dil öğretmenleri için önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of Project-Based Learning (PjBL) in enhancing teachers' attitudes, learners' English language use, and critical thinking skills (CTSs) within the context of English as a Foreign Language (EFL) at the tertiary level in Turkey. In response to the increasing global emphasis on 21st-century skills, this research integrates PjBL methodologies to address the gap in the literature concerning its impact on language proficiency and CTSs in Turkish universities. The study adopts a mixed-methods approach, combining qualitative and quantitative data to explore the perceptions and outcomes of implementing PjBL. Data were collected from university preparatory school teachers and students through surveys, reflection forms, and performance assessments. Findings reveal that PjBL positively influences teachers' instructional attitudes and fosters learners' engagement, collaboration, and autonomy. Moreover, students demonstrated notable improvements in their English proficiency and CTSs, including reasoning, open-mindedness, and problem-solving.This research underscores the potential of PjBL as a transformative pedagogical tool, contributing to language education by aligning learning processes with real-world applications. It further highlights the importance of integrating technological tools and collaborative tasks to enhance both linguistic and CTSs. The study provides valuable insights for curriculum developers and educators aiming to cultivate 21st-century skills in EFL learners.