The assessment of speaking skills: Perceptions and reported practices of secondary school teachers
Konuşma becerilerinin değerlendirilmesi: Ortaokul öğretmenlerinin algıları ve bildirilen uygulamaları
- Tez No: 657033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT CAKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Konuşma becerisi, İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenmenin temelini oluşturan ana bir beceridir ve hedef dilde konuşma becerisine hakim olmak bir zorunluluk olarak kabul edilir; bu nedenle, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin gelişmesini sağlamak için konuşma becerilerinin değerlendirilmesi önemli kabul edilmektedir. Türkiye'de okuma, dinleme, yazma ve İngilizce dilbilgisi kuralları konusunda yeterli ve hatta üst düzey bir yeterliliğe sahip olan öğrencilerin bile konuşma becerisinde ustalaşmak ve bu beceriyi günlük yaşamlarına uygulamakta zorlandıkları algısı vardır. Bununla birlikte, öğrencilerin henüz ikinci sınıf seviyesinde İngilizce öğrenmeye başladıklarını düşünürsek, hedef dilde akıcı konuşamama veya akıcı konuşamama, ortada ele alınması gereken bir sorun olduğuna işaret etmektedir. Türkiye'de Yabancı Dil Olarak İngilizce ile ilgili önemli miktarda araştırma, İngilizce öğrenen öğrencilerin ve öğretmenlerinin konuşma becerilerini ölçme ve değerlendirme sırasında karşı karşıya kaldığı sayısız sorunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, Türk ortaöğretim seviyesinde görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin hedef dilde konuşma becerisinin değerlendirilmesi ile ilgili algılarını ve bildirilen uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlara ve konuşma becerisinin değerlendirilmesi ile ilgili çözüm önerilerine odaklanmaktadır. Bu araştırma cevaplarını Türkiye'de Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretimi hususunda Türkiye'de çalışan öğretmenlerinin verdiği yanıtların aracılığı ile aramaktadır. Bu çalışmadaki nitel veriler iki aşamada elde edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında 42 katılımcı tarafından açık uçlu ve“evet ya da hayır”sorular içeren bir anket yapılmış, sonrasında ise yedi adet gönüllü öğretmen ile bir hedef grup mülakatı gerçekleştirilmiştir. Ankete ve hedef grup mülakatına katkıda bulunan katılımcıların verdikleri cevapların tematik analizine dayanarak aşağıdaki sonuçlar ortaya konulmuştur. İngilizce öğretmenleri, konuşma becerisinin değerlendirilmesi sürecinin uygulanması sırasında sınıf büyüklüğü, zaman kısıtlamaları, değerlendirmenin tarafsızlığı, değerlendirme için doğru araçları bulma, uygun değerlendirme kriterlerine odaklanma, öğrencilerinin yaşadığı sınav ve konuşma kaygısı, son olarak da değerlendirmenin adil, geçerli ve güvenilir olmasını sağlamada yaşanılan güçlükler olmak üzere çeşitli aksaklıklar ile karşılaştıklarını bildirmişlerdir. Yapılan etkinliklerin çeşitlendirilmesi, değerlendirme araçlarının ve etkinliklerin öğrenci farklılıklarına göre kişiselleştirilmesi, öğrencileri konuşma değerlendirmesine hazırlamak için düzeltici geribildirimin etkin kullanımı, doğru derecelendirme kriterlerine odaklanmak ve öğrencilerin İngilizceye yeterli derecede maruz kalmasını sağlamak için sınıfta hedef dilin kullanılması, İngilizce konuşan değerlendirme sürecini daha verimli hale getirmek için çalışmaya katılan İngilizce öğretmenleri tarafından sunulan çözümledir. Son olarak, orta öğretim seviyesinde görev yapan öğretmenler, konuşmanın değerlendirilmesinin daha etkili olabilmesi için eğitimcilerin kendilerini mesleki gelişim alanında ilerletmelerinin de gerekli olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Speaking is a core skill that is fundamental regarding learning English as a second language. Mastering the speaking ability in the target language (TL)is considered a must; thus, the assessment of the speaking skills is highly sought after to ensure the development of the English language learners. In Turkey, there is a perception that even the learners with an adequate and even excellent competency in reading, listening, writing, and a high-level proficiency in English grammar rules have a hard time mastering the speaking skill and implementing it into their everyday life. However, considering students start learning English as early as second grade, the incompetency or inability to speak fluently in the target language indicates a problem that needs to be addressed. A considerable amount of research concerning English as a Foreign Language (EFL) in Turkey has disclosed numerous issues encountered by English language learners and teachers regarding assessing and evaluating the speaking skill. This study aims to scrutinize Turkish secondary school EFL teachers' perceptions and reported practices regarding the assessment of speaking in TL. This research also focuses on problems EFL teachers encounter and their recommendations on the solutions concerning the evaluation of the speaking skill. This paper seeks its answers through the EFL teachers' responses who work at EFL departments in a Turkish context. The qualitative data in this study was derived within two phases. In the first phase of the research, a questionnaire with open-ended and“yes or no”questions completed by 42 participants, and a focus group interview conducted with seven volunteers. Based on the thematic analysis of the participants' answers who contributed to the questionnaire and the focus group interview, the following results have been revealed. EFL teachers reported that they encounter several setbacks during the implementation of the speaking assessment process such as class size, time restrictions, the objectivity of assessment, finding the right tools for evaluation, focusing on the proper assessment criteria, speaking and test anxiety students go through and making sure that the assessment is fair, valid and reliable. Diversity in activities, personalization of assessment tools and activities according to the student differences, effective use of corrective feedback to prepare students for speaking assessment, focusing on the right grading criteria and use of target language in the classroom to ensure students get substantial exposure was deemed as solutions to make the English speaking assessment process more efficient. Lastly, EFL teachers stated that for the assessment of the speaking to be effective, the professional development of the educators is also required.