Faktör analizinde faktör döndürme yöntemleri
Rotation methods of factor analysis
  1. Tez No: 547138
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYYE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında çok değişkenli analiz yöntemlerinden faktör analizinin, rotasyon aşaması irdelenmiştir. Faktör analizinin baştan sona tüm aşamaları tanımlanmıştır. Analizin ön koşullarını sağlayan dokuz değişkenli ve yirmişer gözlemden oluşan bir veri setinden, bir faktör çıkarma yöntemi olan temel bileşenler analiziyle faktörler elde edilmiştir. Farklı faktör rotasyonlarında kullanılan kriterler verilmiş ve bu kriterlerden yola çıkarak her veri seti için en uygun dönme açısını veren formülün elde edilişinin detaylı çözümü yapılmıştır. Sonuç olarak orthomax, varimax, quartimax, equamax için elde edilen formüller, veri setinden elde edilen faktörlere uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elle yapılan çözümlerin paket programlarla aynı sonuç verdiğine ve varimaxın en uygun seçenek olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, factor analysis and rotation stage of multivariate analysis methods are examined. All stages of factor analysis have been defined. From a data set consisting of nine variables and twenty observations, which provide the preconditions for analysis, factors were obtained by the principal component analysis, a factor extraction method. The criteria used in different factor rotations are given and detailed solutions of the formula giving the optimum rotation angle for each data set are given based on these criteria. As a result, the formulas obtained for orthomax, varimax, quartimax, equamax were applied to the factors obtained from the data set and the results were compared.