Turkey's Liberal Democratic Party, 1994-2016
1994-2016 Liberal Demokrat Parti, Türkiye
  1. Tez No: 547143
  2. Yazar: GİZEM ÖZSÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada liberalizm doktrininin koşulları üzerinde durulmuş böylece partinin söylemlerinin kökenleri ve teorik altyapısı ortaya konmuştur. Devamında liberalizmin Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne gelişim ve dönüşümü ele alınmıştır. Ve son olarak da LDP'nin düşünyapısı, ideolojisi ve özellikleri birçok değişkende faydalanarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada LDP'nin parti programı, ideolojik perspektifi, seçim sonuçları, parti liderlerinin söylemleri ve Türk vatandaşlarının bakış açısı detaylı bir şekilde incelenecektir. Bununla birlikte, şu sorular cevaplanmaya çalışılacaktır: LDP'nin özellikleri, prensipleri, politikaları, programları ve hedefleri nelerdir? LDP hangi tipolojiye uymaktadır? LDP'nin organizasyonel yapısı nasıldır? LDP modern toplumlar nezdinde demokratik bir siyasi parti midir?
Özet (Çeviri)
This study underscores the conditions of the liberal doctrine, and therefore the origins and theoretical infrastructure of the party's discourses are thoroughly explained. In addition, the development and transformation of liberalism from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey is tackled in detail. Finally, the intellectual structure, ideology and characteristics of LDP are analyzed by use of miscellaneous variables. Furthermore, LDP's party programs, ideological perspective, election results, discourses of party leaders and Turkish citizens' perspective towards the party will be examined in detail. This research is framed around the following questions: What are the basic features, principles, policies, programs and targets of LDP? Which typology demonstrates resemblance to LDP? What is the organizational structure of LDP? And finally, does LDP reflect the features of Democratic Party organizations in modern societies?