Üniversitede öğrenim gören elit düzey bocce sporcularının rekreasyon faaliyetlerine yönelik tatmin ve benlik algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of satisfaction and self-perception of recreation activities of elite level bocce athletes studying at university
- Tez No: 547168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YAŞARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma üniversitede öğrenim gören elit düzey bocce sporcularının rekreasyon faaliyetlerine yönelik tatmin ve benlik algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya çeşitli üniversitelerde öğrenim gören, elit düzey bocce sporcuları gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 57'si kadın ve 49'u erkek olmak üzere toplam 106 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada demografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların benlik algı düzeylerinin ölçülmesi amacıyla Marsh, Hey, Johnson ve Perry (1997) tarafından geliştirilen ve Çağlar, Aşçı ve Kelecek (2017) tarafından, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan“Elit Sporcu Benlik Algısı Envanteri (ESBAE)”kullanılmıştır. Ayrıca rekreasyon faaliyetlerine yönelik tatminlerin ölçülmesi amacı ile Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen, Karlı, Polat, Yılmaz ve Koçak tarafından 2008 yılında geçerlilik, güvenilirlik çalışması yapılan“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği (SZTÖ)”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-Testi, ANOVA, Kruskal Wallis ve Pearson Korelasyon testleri ile analiz yapılmıştır. Elde edilen verilen SPSS 23.0 paket programında çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularında sporcuların ESBAE alt boyutlarında benlik algılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bocce sporcularının SZTÖ hem genel olarak hem de alt boyutlar bazında oldukça yüksektir. Cinsiyet değişkenine göre ESBAE alt boyutlarında anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenirken SZTÖ alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sporcularının benlik algıları ile serbest zaman tatminleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak elit düzey bocce sporcularının benlik algılarının ve serbest zaman tatminlerinin yüksek olmasının sebebi, sporun birey üzerindeki olumlu etkileri ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This research is at the planning stage of the relationship between the levels of self-perception and the focus on recreation activities of elite level bocce athletes studying at the university. Bocce athletes from various universities who participated in the research and participated voluntarily. Participants were 57 women and 49 men. The research also aims to improve the demographic characteristics of the personal information form. Lik Elite Athletes Self-Perception Perception Inventory (ESBAE) gidiş which was conducted by Mars, Hey, Johnson and Perry (1997) and conducted with Caglar, Cook and Kelacak (2017), consistency and reliability. In addition, in Beard and Ragheb (1980) there are, Karlı, Polat, Yılmaz and Koçak in 2008, our current situation, reliability study of the 2008 Free Time Satisfaction Scale, (SZTÖ) 1980 has been studied with the upper levels. Descriptive statistics, t-test, ANOVA, Kruskal Wallis and Pearson Correlation tests were used to analyze the data. The obtained SPSS was analyzed in the 23.0 package program. In the findings of ESBAE sub-dimensions, it was found that the self-perception of the athletes was high. The SZTÖ of Bocce athletes is quite high on a general and sub-dimension basis. There were no significant differences in sub-dimensions of ESCAS sub-dimensions according to gender variable. There is a positive experience and a relationship between the self-perceptions of the athletes and their free time. As a result, the reason why bocce athletes have high self-esteem and free time quality can be explained by the fact that the sport is personalized.