Güreşçilerde düzenli yapılan antrenmanların irisin, leptin ve insülin düzeylerine etkisi
Effect of regular training on wrestlers on irisine, leptin and insulin levels
  1. Tez No: 617427
  2. Yazar: CEMİL AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı düzenli yapılan antrenmanların plazma irisin, leptin ve insülin hormonlarının, sportif performansa etkisini, aynı zamanda elit sporcularla aktif spor yapmayan kişiler arasındaki, bu hormon düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada elde edilecek sonuçlara göre egzersizin hormonlar üzerinde doğrudan etkisi olup olmadığını, varsa performansa nasıl etki ettiği sonucuna ulaşabilmektir. Araştırmaya deneme grubu olarak, Türkiye Güreş Federasyonu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde sporcu olan 18-30 yaş arası 30 erkek güreşçi, kontrol grubu olarak da Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 18-30 yaş arasındaki aktif spor yapmayan 30 erkek öğrenci katılmıştır. Tüm katılımcılar sağlıklı gönüllüler arasından seçilmiştir. Kan örnekleri, bir gecelik açlık sonrası saat 08.00 de 10 ml olarak alınmıştır. Alınan kan örneklerinden elde edilen plazmalarda İrisin, leptin ve insülin hormon seviyeleri, ticari kitler kullanılarak tespit edilmiştir Çalışmaya katılan güreşcıler ile sedanter gönüllülerin beden kitle indeks değeri arasında istatiksel olarak sağ kol yağ yüzdesi, yağsız ağırlık ve sol kol yağ yüzdesinde, istatistiksel olarak anlamlı fark ( P < 0.05 ) meydana gelmiştir. Güreşçi ve sedanter bireylerin leptin hormon düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark meydana gelirken ( P 0.05 ) Çalışmaya katılan toplam ( güreşçi ve sedanter ) bireylerin vücut ağırlıgı ile boy uzunlugu arasında ( r=0.550;p
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the effect of hormones (irisine, leptin and insulin) on the sportive performance and at the same time to compare the hormonal levels between the elite sportsmen and sedentary people. According to the data collected during the research, the end product of this study is to uncover if exercise has any direct impact on the hormones and if there, how it influences the performance. As a study group in the research, 30 wrestlers aged between 18-30 doing sports under the body of Turkey Wrestling Federation Kahramanmaras Metropolitan Municipality Sports Club participated. As a control group, 30 students aged between 18-30 studying at Kahramanmaras Sutcu Imam University School of Physical Education and Sports and not actively involved in doing sports took part in the research. All participants were selected among healthy volunteers. Following one night fasting, 10 ml blood samples were drawn at 8:00 am.From the blood samples whose plasmas are obtained, hormone levels of Irisine, leptin and insulin were detected by using commercial kits. A significant difference ( P < 0.05) has been observed statistically between arm fat percentage, lean weight and left arm percentage on body mass index value between wrestlers and sedentary volunteers taking part in the study. Though, statistically a difference has been noted in the leptin hormone levels between wrestlers and sedentary individuals (P 0.05 ). A positive relevance has been found out between weight and height of the all participants ( wrestlers and sedentary individuals) and between their body mass index and weight. ( r=0917;p