Bilecik ilinde bulunan iğne oyası ürünlerin incelenmesi
Investigation of needlework i̇tems found in Bilecik
- Tez No: 547184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
El sanatları bir milletin yüzyıllar boyu süregelen yaşamı boyunca oluşan ve kuşaktan kuşağa aktarılan en önemli kültür varlıklarıdır. Özellikle Anadolu insanı doğası ve çevresi ile kendi dünya görüşünü ve hayat felsefesini sanatta ki yetenek ve becerisi ile birleştirip bir kültür hazinesi yaratmıştır. İğne oyası, son yıllarda yaşam koşullarının değişmesi, sanayileşme sonucu seri ve ucuz üretimin sağlanması paralel olarak kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan biri haline gelmiştir. Bilecik, ilin tarihçesinin çok eskilere dayanması ve Osmanlının kurulduğu yer olması ayrıcalığı ve jeolojik konumu açısından oldukça önemlidir. Kültür içinde önemli yeri olan iğne oyalarının giderek azalması, gelecek kuşaklara aktarılması, bu değerli sanatı yaşatmak adına incelenerek araştırılması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Bilecik iğne oyaları, Bilecik iğne oylarının gelecek kuşaklara aktarılması, Bilecik yöresinde yapılan iğne oyalarının tanıtılması ve alan literatürüne kazandırılmasıdır. Bu araştırma ile Bilecik ili ve ilçelerinde yapılan iğne oyalarının ürün, cins, boyut, kullanılan malzeme ve uygulanan tekniği, renkleri; seçilen konu, kompozisyon özellikleri incelenerek; kullanım alanları ve günümüzdeki durumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Handcrafts are occured by centuries and handcrafts are culture entities which are carried from generation to generation. Especially Anatolians connect their world sights, life philosophy, environment with artistic capabilities and abilities; so curious culture treasure was created. Needlework becomes vanishing because life conditions have changed, industralization has developed to has changed and multiple production has occured. Ottoman Empire was founded in Bilecik and Bilecik is an old town and has got important geopolitic location. Needleworks which are important in our culture began decreasing, so needleworks must transfer to next generations.Because of this reason there is a need for researching needleworks. Aim of the study is researching Bilecik needleworks, transferring Bilecik needleworks to next generations, presenting Bilecik needleworks and providing knowledge about needleworks to the literature. By this research Bilecik needleworks are researched according to their produce, kind, size, material, technique, colours, subject, composition, properties, usage area and situation at the present day.