Türk bankacılık sektöründe kredi faizi, kredi hacmi ve net kar arasındaki ilişki
Relationship between loan interest, loan volume, and net profit in Turkish banking sector
  1. Tez No: 547212
  2. Yazar: ÖZGÜR UĞUREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişmekte olan piyasalarda finansal sektör içinde yer alan sermaye yatırımlarında geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde aşırı derecede artışlar görülmüştür. Doğrudan yabancı sermayeli yatırımlar artık tüm ülkeler için oldukça önem taşımaktadır. Küreselleşme olgusu ile birlikte yabancı sermayeli yatırımlar finans sektöründe daha fazla yer almaya başlamıştır. Gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Türkiye, yabancı sermaye yatırımları içinde tercih edilen ülkeler arasında bulunmaktadır. 2000 ve 2001 yıllarında ülkemizde bankacılık sektöründe yaşanan krizlerden sonra yapılan düzenlemeler ve dünya ekonomilerinde gelişen büyüme trendi bankacılık sektörünü cazip hale getirmiştir. Sermaye yatırımları ile Türkiye'de cari açığa, istihdama, gayri safi yurt içi hâsılaya ve rekabet şartları ile artan kalite standartlarına yapmış olduğu pozitif katkıların varlığı da inkâr edilemez. Ayrıca üretimin artması, ticaret hacminin ve kazancın yükselmesi ile bankacılık sistemine mevduat ve kredi hacmi bakımından büyük bir artış sağlamış olması da yabancı sermayenin dolaylı etkileri arasında bulunmaktadır. Yabancı sermayeli yatırımların sektöre kattığı ikincil etkiler ise gelişen pazar şartları ile hizmet standartları, ürün çeşitliği ve kârlılık oranına çarpan etkisidir. Bu çalışma ile Türk bankacılık sektöründe ortalama kredi faizi ve hacminin kamu ve özel bankalar üzerindeki net kara olan etkisi ilgili yapılan testler ve analizlerle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past two decades, the investment of foreign capitals in the finance sector of developing markets has increased extremely. The direct foreign-capital investments have now importance for every country. With the development of globalization, the foreign-capital investments have started to take more places in the finance sector. Being among the developing countries, Turkey has been among preferred countries for the foreign direct investments. Regulations that took place following crisis in the banking sector in 2000 and 2001 and the growth trend in the world economies have made the banking sector attractive. It cannot be denied that the foreign investments made positive contributions to the current deficit, employment, gross domestic product, increasing quality standards with competition rules. Also, the indirect effect of foreign capitals include a bigger increase to the banking system's deposit and loan volume because of the production increase and an increase in volume trade and profit. The secondary effects of the foreign-capital investments to the sector are that it has multiplier effects on service standards, product variety, and profit margin with the developing market conditions. This study tells the tests and analysis related to the effect of net profit of loan interest and volume of Turkish banking sector on the net profit of public and private banks.