Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının fon tutarını belirlemeye yönelik bir analiz
An analysis about determination of fund magnitude of individual retirement scheme participants
  1. Tez No: 547285
  2. Yazar: ÇAĞLA PINAR ÇENGELCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALP ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bireysel emeklilik kavramı üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda bireysel emeklilik sisteminin dünyadaki tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Ayrıca birinci bölümde Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Hollanda, İngiltere, Kanada, Macaristan ve Şili gibi seçilmiş ülkelerin bireysel emeklilik sistemleri incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde Türkiye'de uygulanan bireysel emeklilik sistemi incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak, Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin gelişimi ve mevcut durumu ortaya konuluştur. Daha sonra Türkiye'de uygulanan sistemin temel unsurları açıklanmıştır. Ayrıca ikinci bölümde Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin finansmanı ve denetimine yönelik açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümün sonunda uygulanan emeklilik sisteminin mevcut verileri ışığında emeklilik sisteminde bulunan katılımcıları için katkı payı tutarı, fon birikimi tutarı ve devlet katkısı tutarı kullanılarak oluşturulan ekonometrik bir model çerçevesinde bu üç değişkenin birbirleriyle olan etkileşimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two main parts. The concept of the individual pension system is emphasized in the first part and the historical development of the individual pension system is explained in this context. In addition to that, individual pension systems of selected countries, such as Germany, the United States, France, Holland, England, Canada, Hungary and Chile, are examined. In the second part of this thesis, we analyze the individual pension system which is implemented in Turkey. Firstly, the development of the individual pension system and the current situation of this system is described. Then, the basic components of the Turkish pension system are explained. In addition, the financing and control of the Turkish individual pension system are expressed. At the end of the second part of this thesis, we develop an econometric model by using the amount of contribution, amount of fund accumulation and government contribution. Then we examine the interaction of these variables with each other in this econometric model framework.