Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin gelişimine devlet katkısının etkisi üzerine bir araştırma
A research on development of state contribution to the effects of individual retirement system in Turkey
- Tez No: 568083
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) genel hatları ile incelendiği bu araştırmanın temel amacı, Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren devlet katkısı uygulamasından sonra sisteminin gelişim evresindeki eğiliminde meydana gelen yapısal değişikliği ortaya koymaktadır. Araştırmanın temel amacının yanı sıra bu çalışma kapsamında sistem hakkında geleceğe yönelik kestirimlerde bulunma imkânı da bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışma ile BES'de meydana gelen yapısal farklılık da görülmektedir. Araştırmada ele alınan veriler zaman serileri analizinden trend analizi, yapısal kırılma testlerinden Chow Sınaması ve yapay değişken etkisine dayanan bir uygulama ile incelenmiştir. Sonuç olarak yapılan analiz ve değerlendirmeler neticesinde devlet katkısı uygulamasına geçildikten sonra sistemdeki katılımcı sayısı, katılımcıların fon tutarı, katkı payı tutarı, toplam sözleşme ve sertifika sayısı ile yatırıma yönlendirilen tutar üzerinde yapısal farklılık meydana geldiği ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra devlet katkısı fon tutarının gelişim modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this survey, which examines the Private Pension System (IPS) in general, reveals the structural change in the tendency of the system in the development phase after the government contribution application that came into force in January 2013. In addition to the main purpose of the research, it is possible to make predictions about the system in the future. In addition, the structural difference in PPS is observed with this study. The data discussed in the study were analyzed by trend analysis from time series analysis, it is examined with an application based on chow test and the effect of dummy. As a result of the analysis and evaluations, after the introduction of government contribution, it was revealed that there was a structural difference on the number of participants, fund amount, contribution amount, total contract and certificate number and amount directed to investment. In addition, the development model of the state contribution fund amount has been established.