Mülteci,sığınmacı ve göçmenlerin Türkiye'deki iş gücü piyasası üzerine etkileri: Kırşehir örneği
The effect of refugees, asylum-seekers and migrants on labor market in Turkey: an example of Kırsehir
  1. Tez No: 547284
  2. Yazar: BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DUYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık %3'ü uluslararası göçmen sayılmaktadır. Bu rakam son yıllardaki Orta Doğu'daki gelişmelerle birlikte istikrarlı bir hal almıştır. Bu da yaklaşık 240.000.000 insanın bulunduğu topraklardan uzaklaşarak, farklı kültür, farklı coğrafya, farklı dil kullanılan ülkelere göç ettiğini göstermektedir. İnsanların kendi ülkelerini bırakarak başka ülkelere göç etmesi pek çok nedeni beraberinde barındırmaktadır. Bu nedenlerin başında can güvenliği gelmektedir. Sosyal, siyasal, ekonomik ve hukuki sorunlardan dolayı yerlerinden ayrılan insanlar gittikleri toplumların kültürlerinden etkilenmeye ve o kültürleri farklı kanallardan etkilemeye başlamışlardır. Bu kanallardan bir tanesi ekonomik kanaldır. Ekonomik etkiler içinde istihdam önemli yer teşkil etmektedir. Herhangi bir nedenle yaşadıkları ülkelerinden ayrılan bu insanlar geçim derdi ile gittikleri yerlerde çalışarak istihdama katkı sağlamaktadırlar. İstihdama hem olumlu hem de olumsuz etkileri (yerli işçiler açısından) beraberinde taşımaktadırlar. Bu çalışma ile yabancı işçi olarak istihdam edilen mülteci, göçmen ve sığınmacıların Türkiye'de istihdama etkileri Kırşehir örneğinden yola çıkılarak anket yöntemi ile tespit edilmiştir. Çalışmada en önemli bulgu, sığınmacı, mülteci ve göçmen olarak istihdam edilenlerin büyük çoğunluğunun kayıt dışı çalıştırıldıkları, ara eleman ve ucuz iş gücü olarak işverenler tarafından istihdam edilmelerinde önemli bir etken olarak kabul edildikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Approximately 3% of the world's population is considered an international migrant. This figure has been stable with the developments in the Middle East in recent years. This shows that it has moved away from the lands of approximately 240.000.000 people and migrated to different cultures, different geographies and different languages. The fact that people leave their own countries and migrate too there countries has many reasons. At the beginning of these reasons comes the most safety. People who have been displaced because of social, political, economic and legal problems started to be affected by the cultures of the societies they went to and they started to affect those cultures through different channels. One of these channels is the economic channel. Employment is an important part of economic impacts. These people who leave their country for any reason, work in places where they go to work and contribute to employment. They carry both employment (both domestic workers) and negative impacts on employment. This study foreign workers who are employed as refugees, migrants and asylum seekers to employment in Turkey Kirsehir effects were determined by questionnaire method inspired from the special. The importance of the subject is emphasized by presenting suggestions.