Parçalı ahşap çatı kaplama malzemesinin uygulama yöntemleri ve çevresel etkenler altındaki dayanımlarının incelenmesi
Application methods of wood roofing materials and resistance under different climatic conditions.
  1. Tez No: 547303
  2. Yazar: AKIN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, parçalı ahşap çatı kaplama malzemesinin diğer çatı kaplama malzemeleri ile karşılaştırılıp, kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlamak hedeflenmiştir. Genel olarak çatı tipleri ve diğer çatı kaplama malzemeleri de bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Çatı tiplerine uygun malzemeler seçilirken, dikkat edilmesi gereken teknik konular haricinde maliyet ve zamandan da kazanç sağlanması önemi üzerinde durulmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan birçok çatı kaplama malzemesi, iklim şartlarından ağır şekilde etkilenmekte ve değişime uğrayarak dayanımlarını kısmen kaybetmektedir. Gerek doğal afetler gerekse yapıları gereği 10-15 yıl içinde performanslarında azalma görülen bu tip malzemeler, söküldükten sonra bilinçsizce atılması, ülkemizin çevresel sorunlarının büyümesine olumsuz katkı sağlamaktadır. Bu soruna, yerel yönetimler çözüm geliştirse de, hızla gelişen inşat sektörüne yetersiz kalmaktadır. Zamanı en verimli şekilde kullanmak, sektörün önemle üzerinde durduğu bir konu haline gelmiştir. Önemli projelerde Leed, Breeam gibi sertifikasyon programları için geri dönüşümlü ve karbon ayak izi düşük malzemeler tercih edilse de, birçok uygulamada hızlı tedarik ve düşük maliyet gibi süreçler ön plana çıkmaktadır. Parçalı ahşap çatı kaplama malzemeleri, üretim, kullanım, doğaya etkileri ve geri dönüşümü gibi birçok konuda diğer çatı kaplama malzemelerine göre daha üstün durumdadır. Ülkemizin çatı kaplama pazarına baktığımızda, firmaların her geçen gün farklı bir ürün ile karşımıza çıktığını ancak çoğunluğun ticari beklentileri ön planda tutarak doğaya etkilerini göz ardı ettikleri görülmektedir. Bu bağlamda henüz Türkiye pazarında olmayan bu ürüne, dikkat çekmek, üretimini yapmak için yapılan bu çalışmada tüm unsurların başında doğaya karşı olan sorumluluk bilinci vurgulanmıştır. Günümüz teknolojisine rağmen daha zahmetsiz ve daha çevreye zararsız ürünler kullanılabilir. Bu önlemin her alanda alınabileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakılması gerektiğini de unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the wood roofing material with other roofing materials and to make the usage widespread. Common roof types and other roofing materials were also analyzed in this study. In order to choose the materials suitable for the roof type, beside the technical aspects it is important to consider construction time and cost effectiveness. Many roofing materials, which are widely used today, are heavily influenced by the climatic conditions and are subject to detoriate and lose their strength partially. Disposal of the waste in wild country and/or in unauthorized grounds of the materials damaged during natural disasters or detoriated because of their short life time of 10-15 years are strongly damaging the environment. Although local governments have developed solutions to this problem, they are inadequate in the rapidly developing construction sector. The most efficient way to use the time has become a topic that the sector has been emphasizing. Recycling and low-carbon footprint materials are preferred for certification programs such as Leed and Breeam in important projects, but in many applications processes such as rapid supply and low cost come to the fore. Partial wood roofing materials are superior to other roofing materials in many aspects such as production, use, effects to nature and recycling. When we look at the roofing market of our country, it is seen that the companies come up with a different product every day but the majority ignores their effects on nature by prioritizing commercial expectations. In this context, Turkey is not yet on the market for this product, attract attention, a sense of responsibility towards nature, which are highlighted in this study conducted at the beginning of all the elements to make the production. Despite today's technology, more effortless and more environmentally friendly products can be used. Considering the fact that this measure can be taken in every field, it should not be forgotten that we should leave a better world to live in to future generations.