Türkiye finansal piyasalarında riske maruz değer ve geriye dönük test uygulamaları
Value at risk and backtesting implementations on financial markets of Turkey
- Tez No: 547311
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, üç farklı portföy için RMD; eşit ağırlıklandırılmış Varyans-Kovaryans, EWMA'ya dayalı Varyans-Kovaryans ve Tarihsel Simülasyon yöntemleri vasıtasıyla hesaplanmış, modellerin güvenilirlikleri 250 günlük ve 500 günlük geriye dönük testler vasıtasıyla sınanmıştır. Modellerin geriye dönük testler vasıtasıyla sınanmasında; z testi, Basel Trafik Işığı Testi, Kupiec's Time Until First Failure (TUFF) Testi, Kupiec's Proportion of Failures (POF) Testi, Christoffersen's Independence Testi ve Christoffersen's Joint Testi kullanılmıştır. Portföyler; ABD Doları, Euro ve BIST-100 Endeksi varlıklarından oluşturulmuş, varlıkların ağırlıklarının değiştirilmesi suretiyle üç farklı portföy elde edilmiştir. Portföylerdeki varlıkların ağırlıkları, portföy-1 için; ABD Doları %25, Euro %25, BIST-100 Endeksi %50, portföy-2 için; ABD Doları %35, Euro %35, BIST-100 Endeksi %30 ve portföy-3 için; ABD Doları %15, Euro %15, BIST-100 Endeksi %70 olarak belirlenmiştir. Her bir portföy için 1.000.000 TL yatırım yapıldığı varsayılmıştır. RMD hesaplamalarında 1.500 günlük bazdaki geçmiş veri kullanılmıştır. Geriye dönük testte, en yakın tarihli 250 ve 500 gün için, her gün için RMD 1.500 günlük bazdaki geçmiş getiri ile hesaplanırken, hesaplamada kullanılan geçmiş veriler her gün rolling window örnekleme yöntemi vasıtasıyla güncellenmiştir. RMD modellerinin, farklı parametreler altında, farklı performanslar sergiledikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, VaR was computed by means of; equally weighted Variance-Covariance, EWMA based Variance-Covariance, Historical Simulation methods for three different portfolios and accurateness of models were tested through backtesting. At testing of models in terms of performance through backtesting; z test, Basel Traffic Light Test, Kupiec's Time Until First Failure (TUFF) Test, Kupiec's Proportion of Failures (POF) Test, Christoffersen's Independence Test and Christoffersen's Joint Test methods were used. Portfolios are consisting of; USD, Euro, ISE-100 Indeks and difference between portfolios is stemming from different weights of assets for each portfolio. Weights of assets are, for portfolio-1; USD 25%, Euro 25%, ISE-100 Index 50%, for portfolio-2; USD 35%, Euro 35%, ISE-100 Index 30% and for portfolio-3; USD 15%, Euro 15%, ISE-100 Index 70%. For each portfolio was assumed that amount of investment is 1.000.000 TL. 1.500 daily past data were used for VaR computations. At backtesting, VaR was computed for most recent 250 days and 500 days by using 1.500 daily past data that were updated daily by using rolling window sampling method. Consequently, under different parameters, VaR models showed different performances.