Kriz dönemlerinde hisse senedi portföylerinin riske maruz değerlerinin hesaplanması: İMKB-30 endeks uygulaması
Value at risk calculations for portfolio of stocks in era of financial crises: Application on ISE-30 index
  1. Tez No: 122616
  2. Yazar: MEHMET PEKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı : Kriz Dönemlerinde Hisse Senedi Portföylerinin Riske Maruz Değerlerinin Hesaplanması: ÎMKB-30 Endeks Uygulaması Tez Yazarı Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi Mehmet PEKKAYA Yrd.Doç.Dr. Turhan KORKMAZ Yüksek Lisans Tezi, 2002 189 ÖZET Özellikle 1990'lı yıllardan beri finansal piyasalarda yaşanan krizler göstermektedir ki; belirgin krizin yaşanmadığı dönemlerde büyük sermaye sahibi fonlar, olası yaşanabilecek parasal kayıpları, işletmenin prensipleri dahilinde belirli seviyelerde sınırlandırmak istemektedir. Bu anlamda, sermaye piyasalarında portföylere sahip olan portföy yöneticileri açısından RMD kavramı ortaya çıkmaktadır. RMD sayısıyla yatırımcıya, 1-10 gün gibi belirli zaman aralığında, %x olasılıkla, en fazla ne kadar para kaybedebileceği bilgilendirmektedir. Ayrıca, bu portföy yöneticileri, portföyün hesaplanan RMD sayısını azaltarak taşıyabilecekleri parasal riski düşürebilmektedirler. Çalışmada, RMD sayısı hesaplamasının nasıl gerçekleştirilebildiği örneklerle incelenmiş, kriz dönemlerinde RMD sayısında meydana gelebilecek değişimlere değinilmiştir. Kriz uygulaması olarak, Kasım 2000 ve Şubat 2001 'de Türkiye'de meydana gelen finansal krizler ve 1 1 Eylül olayları olarak adlandırılan 1 1 Eylül 2001 'de ABD'de meydana gelen olayların portföyler üzerindeki etkisi incelenmiştir. İMKB-30 endeksine dahil, 05 Ocak 1 998-31 Ocak 2002 tarihleri arasındaki günlük v erileri tam olan 25 hisse senedinin getirilerinden elde edilen verilerin, varyans kovaryans yöntemiyle RMD sayıları hesaplanmıştır. Bu dönemdeki krizlerin RMD sayısı üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de yaşanan bu kriz için çeşitlendirilmemiş RMD sayısı ölçümü yapılmıştır. Portföy riskliliğinin ölçülmesinde, dalgalanmaların sık ve keskin olduğu, Türkiye'nin de içinde bulunduğu, finansal piyasalarda çeşitlendirilmiş RMD sayısının yanısıra çeşitlendirilmemiş RMD sayısının da hesaplanması önerilmiş ve değişik amaçlara göre portföyler oluşturularak karşılaştırmalar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler Riske Maruz Değer, RMD, Risk Ölçümü, Türkiye'de Finansal Krizlerler, Portföy Ataması.
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.Ü., Institute of Social Sciences, Department of Management Title : Value at Risk Calculations for Portfolio of Stocks in Era of Financial Crises: Application on ISE-30 Index Author Adviser Type of Thesis Page Number Mehmet PEKKAYA Asst.Prof.Dr. Turhan KORKMAZ MSc. Thesis, 2002 189 ABSTRACT Crises in financial markets, especially those since the 1990s, show that funds with large capital stock wish to limit possible losses to a certain limit depending on the institutions principles. As an extension of this desire, the notion of VaR comes into play. VaR enables to investor to know the currency amount he may 1 ose in a certain time frame with x% probability. Also, a portfolio manager can obtain acceptable risk levels for the portfolio by decreasing the portfolios calculated VaR. In this study, the calculations of VaR are shown with examples and behavior of VaR during financial crises is investigated. As an application, the financial crises of October 2000 and February 2001 in Turkey are considered. Also the effects of the 11 September 2001 terrorist attacks in the US on portfolios in ISE (Istanbul Stock Exchange) are looked into. Variance covariance VaR calculations of 25 stocks in ISE-30 index are performed using daily data from 5 January 1998 to 31 January 2002. Effects of the crises in this time period on the VaR are considered. Also undiversified VaR calculations for these crises are performed. Since in financial markets, portfolio volatilities are sharp and frequent like Turkey, it is suggested that undiversified VaR be taken into account alongside diversified VaR calculations. To this end, different portfolios for different purposes established and these portfolios are compared. Key Words Value at Risk, VaR, Risk Calculation, Financial Crises in Turkey, Portfolio Allocation. // y/