El bileği ağrısı olan diş hekimlerinde el bileği egzersizlerinin ağrı yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of wrist exercises on pain, quality of life and functionality in dentists with wrist pain
  1. Tez No: 547386
  2. Yazar: RABİA ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, el bileği ağrısı olan diş hekimlerinde el bileği egzersizlerinin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 39 diş hekimi dahil edildi. Basit randomizasyon yöntemi ile 39 diş hekimi 2 gruba ayrıldı. 20 diş hekimi çalışma grubuna dahil edilirken, 19 diş hekimi ise kontrol grubuna dahil edildi. Çalışma grubuna ergonomi farkındalık eğitimi verildi ve haftanın 2 günü olacak şekilde 8 hafta boyunca egzersiz eğitimi verildi. Kontrol grubuna ise sadece ergonomi farkındalık eğitimi verildi. Diş hekimlerinin; cinsiyet, yaş, ağırlık, boy gibi demografik bilgileri kayıt altına alındı. El fonksiyonu ve becerisini değerlendirmek için El Fonksiyonel İndeksi, O Conner parmak beceri testi ve Quick DASH Anketi kullanıldı. Ağrıyı değerlendirmek için VAS ölçeği kullanıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için ise SF-36 ölçeği kullanıldı. Tüm değerlendirmeler, tedaviyi uygulayan fizyoterapistden farklı bir fizyoterapist tarafından yapıldı. Değerlendirmeler egzersiz eğitiminden önce ve 8 haftalık egzersiz eğitiminde sonra olmak üzere iki kez yapıldı. Çalışma grubundaki bireylerde 8 haftalık egzersiz eğitimi sonrasında; ağrı değerinde azalma, dominant ve non-dominant el becerisi ve yaşam kalitesinde artış gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of wrist exercises on pain, quality of life and functionality in dentists with wrist pain. In this study 39 dentists were included. Dentists simple randomly divided into two groups. 20 dentists were in the study group and 19 dentists were in the control group. Ergonomics awareness training was given to the study group and exercise training was given for 8 weeks, 2 days a week. In control group only ergonomics awareness was given. Dentists; demographic data such as gender, age, weight and height were recorded. Hand Functional Index, O Conner finger skill test and Quick DASH questinnarie were used to assess for hand functions and skills. The VAS scale was used to assess the pain. The SF-36 questinnarie was used to assess the quality of life. All assessments were performed by a physiotherapist and the treatments were done by another physiotherapist. Assessments were performed twice before exercise training and after 8 weeks of exercise training. In the study group, after 8 weeks of exercise training; while the decrease in pain value, dominant and non-dominant hand skills and quality of life were increase observed. An increase in manual skill was observed after ergonomic training in the control group.