Yeni tanı almış hipertansif hastalarda serum salusin alfa (α) ve salusin beta (β) düzeylerinin saptanması
Determination of serum salucine alpha (α) and salusin beta (β) levels in newly diagnosed hypertensive patients
  1. Tez No: 547385
  2. Yazar: BURÇİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ALPSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyovasküler Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Hipertansiyon, belirli bir süre takip sonucunda elde edilen kan basıncı sonuçlarının 140/90 mmhg düzeyinin üstünde olmasıdır. Salusin-α ve salusin-β; endojen, multifonksiyonel, biyoaktif, hipotansif ve bradikardik etkili peptidler olup temel olarak kardiyovasküler sistemi etkilemektedirler. Salusin α' nın ateroskleroz oluşumunda inhibitör olduğu ve salusin β' nın ise aterosklerozu indüklediği; salusin β' nın salusin α ile kıyaslandığında oldukça zayıf bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Amaç: Biz bu çalışmamızda yeni tanı almış hipertansif hastalarda dipper ve nondipper gruplarda kanda salusin α ve salusin β düzeylerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza AKBİ ile DHT ve NDHT olduğu tespit edilen ve ilk kez HT tanısı konan 88 hasta dahil edildi. Yaşları ortalama 46 olan hastaların 37'si erkek, 51'i kadındı. Hastaların 47'si NDHT, 41'i DHT grubunda idi. Rutin biyokimya, hemogram, salusin α ve salusin β değerlerinin incelenmesi amacıyla kan alındı. Transtorasik Ekokardiyografi (TTE) ve 24 saat ayaktan AKBİ yapıldı. Bulgular: Dipper ve nondipper hipertansiyon grubu hastalar arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, BKİ, Hemoglobin, TK, TG, HDL, LDL, Cr, TSH, Na, K, Ca ve AKŞ düzeyleri açısından anlamlı fark tespit edilmedi. Non dipper hasta grubunda DHT grubuna göre kanda salusin α düzeyi anlamlı düşük bulundu (p=0.002), salusin β düzeyi ise anlamlı yüksek bulundu (p=0.001). Ekokardiyografik bulgular açısından değerlendirildiğinde; sol atrium çapı, aort kökü, diastolik ve sistolik çap, EF, E, A, E/A, DT, IVRZ, Septal E′-A′-S′, Lateral E′-A′-S′, E/Septal E′, E/Lateral E′ verileri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark (p≥0.05) bulunmadı. Nondipper hipertansiyon grubu hastalarda DHT grubu hastalara göre septum (p=0.012), arka duvar kalınlığı (p=0.019) ve LV kitlesi (p=0.034) anlamlı olarak fazla saptandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Hypertension is the result of blood pressure results over 140/90 mmhg after the obversation of a (few times) certain period of time. Salucin-α and salucin-β are endogenous, multifunctional, bioactive, hypotensive and bradycardic peptides that primarily affect the cardiovascular system. Salusin α is an inhibitor of atherosclerosis and salusin β induces development of atherosclerosis; salusin β is known to have a very weak effect compared to salusin α. Objective: In this study, we aimed to investigate the levels of salusin α and salusin β in dipper and nondipper groups in newly diagnosed as hypertensive patients. Material and Method: In our study, 88 patients who were included, were detected as DHT and NDHT by ABPM and diagnosed HT for the first time. The overage of the patients was 46; and in the group, 37 patients were male and 51 were female; 47 patients were nondipper hypertension and 41 patients were dipper hypertension. Blood samples were collected for routine biochemistry, hemogram, salusin α - salusin β values. Transthoracic Echocardiography (TTE) and Ambulatory Blood Pressure Monitoring (for 24 hours) were performed for. Results: No significant difference was found between the groups in terms of age, gender, smoking, BMI, hemoglobin, TC, TG, HDL, LDL, Cr, TSH, Na, K, Ca and blood glucose levels. Salusin α levels were significantly lower (p=0.002), salusin β levels were significantly higher (p=0.001) in the NDHT patient group compared to the DHT patient group. According to echocardiographic datas; there was no significant difference between groups in terms of the left atrial diameter, aortic root, diastolic and systolic diameter, EF, E, A, E/A, DT, IVRT, Septal E′-A′-S′, Lateral E′-A′-S′, E/Septal E′, E/Lateral E´ parameters (p≥0.05). In patients with nondipper hypertension group, septum (p = 0.012) and posterior wall thickness (p = 0.019) and LV mass (p = 0.034) were significantly higher than dipper hypertension group.