Tekstil sektörü çalışanlarının örgütsel bağlılık ve algılanan liderlik deneyimlerine yönelik nicel bir araştırma
A quantitative research on organizational commitment and perceived leadership experiences of employees in the textile sector
  1. Tez No: 547394
  2. Yazar: AYLİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Örgütsel bağlılık konusu 1960'larda araştırılmaya başlanmış, günümüzde de üzerine sıklıkla çalışılan bir konu haline gelmiştir. İnsanlık tarihi kadar eski olan liderlik kavramına baktığımızda ise farklı liderlik türlerini görürüz. Bu araştırma, tekstil sektörü çalışanlarının örgütsel bağlılık ve yöneticilerinin liderlik tarzlarını nasıl algıladıklarına yönelik bir alan araştırmasıdır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak, nicel bir araştırma yapılmıştır. Son on yılda, örgütsel bağlılık – algılanan liderlik konusunda, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme metodu ile yapılan ilk yüksek tezi olarak, ileride yapılacak çalışmalara emsal teşkil etmesi amaçlanmaktadır (https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp, Erişim: 03.01.2019). Çalışmanın diğer amaçları ise, örgütsel bağlılık ve algılanan liderlik deneyimlerini derinlemesine incelemek ve literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The question of organizational commitment began to be explored in the 1960s and today it has become a subject of frequent study. When we look at the concept of leadership, as old as human history, we see different types of leadership. This research is a field study of how textile employees perceive their organizational commitment and the leadership styles of their leaders. Using a semi-structured in-depth interview method, quantitative research was conducted. Over the last decade, this is the first thesis with a semi-structured in-depth interviewing method, regarding organizational commitment - perceived leadership, with the goal of setting a precedent for future studies (https: / /ter.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp, Access: On 03.01.2019). The other objectives of the study are to examine in depth the organizational commitment and perceived leadership experiences and thus contribute to the literature.