Galektin-3 gen varyantlarının ve ekspresyonlarının küçük hücreli dışı akciğer kanserinde incelenmesi
Investigation of gen variants and expressions of galectin-3 in non small cell lung cancer
  1. Tez No: 547412
  2. Yazar: ŞULE TERZİOĞLU UŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
“Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK)”, akciğer kanserlerinin %85-90'lık kısmını oluşturmaktadır. Galektin-3, kanser türlerinde deregülasyonu ile bilinen β-galaktozit bağlayıcı bir proteindir. Çalışmalarda, farklı kanser türlerine karşı genetik duyarlılık kapsamında tek nükleotit polimorfizmler (SNP) ile kanser gelişimi arasında korelasyonlar tespit edilmiştir. Bu çalışmadaki amaç, KHDAK hasta ve sağlıklı kontrol bireyleri arasında galektin-3 rs4644 ve rs4652 SNP'lerinin genotip ve allel dağılımı ile galektin-3 ekspresyon düzeylerini ilişkilendirmektir. Bu kapsamda, olguların periferik kanlarından izole edilmiş DNA örneklerinde SNP genotiplemesi, tümörlü ve sağlıklı çevre dokularından elde edilmiş cDNA örneklerinde kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPZR) ile galektin-3 ekspresyonu ve serum örneklerinde enzim ilişkili immünabsorbent tahlili (ELİZA) ile galektin-3 düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgularda hasta ve kontroller arasında rs4644 ve rs4652 SNP'lerine ait genotip, allel dağılımları fark gözlenmemiştir. Ancak, rs4652 AA genotipli hastalarda anjiyolenfatik invazyon varlığı anlamlılık göstermiştir (p=0,04). Galektin-3'ün tümör ve sağlıklı çevre dokular arasında gen ekspresyonlarında farklılık bulunamamıştır ('p=0,509').
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer (NSCLC) accounts for 85-90 percentage among all lung cancers. Galectin-3 is a β-galactoside binding protein and known for its deregulation in cancer. In previous studies, correlations between“single nucleotide polymorphisms (SNP)”and cancer development have been identified in the context of genetic susceptibility to several types of cancer. In this study, it was aimed to associate expression levels of galectin-3 with genotype and allele distribution of rs4644 and rs4652 SNPs of galectin-3 between NSCLC patients and healthy control individuals. For this purpose, SNPs rs4644 and rs4652 in galectin-3 were studied using TaqMan SNP genotyping. Gene expression levels of galectin-3 between patients and healthy subjects were analysed by qPCR. Serum levels of galectin-3 were measured by ELISA. There were no remarkable differences in genotype and allele distribution of SNPs, and in gene expression levels of galectin-3 between the patients and controls (“p> 0.05”).