Galektin-3 gen varyantlarının ve serum düzeylerinin meme kanseri hastalarda araştırılması
Investigation of galectin-3 gene variants and serum levels in breast cancer patients
- Tez No: 783752
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Meme kanseri kadında en çok görülen kanser türü olup, kanserden ölümlerin başlıca nedenidir. GLOBOCAN 2020 verilerine göre dünyada 2,3 milyon yeni vaka ile şu anda en yaygın teşhis edilen kanserlerden biridir. Galektinler meme morfogenezinde rol oynar ve tüm dokularda eksprese edilirler. Galektin-3'ün SNP'leri ile MK ne ait risk ve progresyonu arasında bilgi eksikliği tespit edilmiştir. Bu sebeple çalışmamızda, meme kanseri 76 hasta ve 50 sağlıklı kontrolde Gal-3 genindeki rs4644 ve rs4652 SNP lere ait genotip frekansları ve çalışma gruplarındaki serum Gal-3 düzeyleri arasındaki olası ilişkiyi saptamayı ve hastalığın riski, progrozyonu üzerine olası etkilerini, hastalık klinik ve patolojik parametrelerle birlikte incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda, hasta ve kontrol gruplarının DNA örneklerinden RFLP yönetimi ile SNP (rs4644 ve rs4652) genotiplemesi yapılmış ve ELISA ile serum örneklerindeki Galektin-3 seviyeleri tespit edilmiştir. Çalışmamız sonucunda, Gal-3 rs4644 hasta grubunda CC genotipi frekansı (%5,3) sağlıklı kontrol grubuna (%50) göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir ve aradaki fark istatistiksel olarak çok ileri derecede anlamlıdır (p0,05). Göze çarpan bir bulgu olarak, rs4652 e ait CC genotipinin hasta grubunda (%27,6) sağlıklı kontrol grubuna (%14) göre istatistiksel anlamlılığa yakın olarak yüksek frekansta olduğu gözlenmiştir (p=0,072). Hastaların sGal-3 düzeyleri SK ile karşılaştırıldığında MK hastalarında sGal-3 düzeyleri SK e göre yüksek bulunmuş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Bu sonuçlar, Gal-3 varyasyonlarının, meme kanseri gelişim ve progresyon süreçlerinde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women and is the main cause of death from cancer. It is currently one of the most commonly diagnosed cancers, with 2.3 million new cases worldwide, according to GLOBOCAN 2020 data. Galectins are involved in mammary morphogenesis and are expressed in all tissues. There was a lack of information between the SNPs of galectin-3 and the risk and progression of MC. Therefore, in our study, we aimed to determine the possible relationship between the genotype frequencies of rs4644 and rs4652 SNPs in the Gal-3 gene in 76 breast cancer patients and 50 healthy controls and the serum Gal-3 levels in the study groups and their possible effects on the risk and progression of the disease, and to analyze the clinical and pathological parameters of the disease. We aimed to review together in our study, SNP (rs4644 and rs4652) genotyping was performed with RFLP management from DNA samples of patient and control groups, and Galectin-3 levels in serum samples were determined by ELISA. As a result of our study, it was observed that the frequency of CC genotype (5.3%) in Gal-3 rs4644 patient group was lower than that of the healthy control group (50%), and the difference was statistically very significant (p0.05). As a striking finding, the CC genotype of rs4652 was observed to be at a higher frequency in the patient group (27.6%), close to statistical significance, compared to the healthy control group (14%) (p=0.072). When the sGal-3 serum levels of the patients were compared with the healthy control group, sGal-3 levels were found to be higher in MC patients than in the healthy control group, and it was not statistically significant (p>0.05). These conclusions suggest that galectin-3 variations likely play a role in breast cancer development and progression.