Mide kanserli hastalarda ICAM-1 ve GAL-3 gen varyantlarının ve serum düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between ICAM-1 and GAL-3 gene variants and serum levels in patients with stomach cancer
  1. Tez No: 891558
  2. Yazar: AYŞE AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mide kanseri dünya genelinde yaygın olarak görülen ve görülme sıklığı bölgelere göre farklılık gösteren heterojen bir kanser türüdür. Mide kanserinin kendine özgü klinik özelliklerinin olmaması nedeniyle erken evrede tanı konulamamaktadır. Kimera tip galektin-3(Gal-3), tümör dokularında, sitoplazmada ve çekirdekte olmak üzere çeşitli dokularda ifade edilerek hücre dışı boşluklarına ya da dolaşıma salgılanabilen bir proteindir. Bir hücre yüzeyi glikoproteini olan hücreler arası adezyon molekülü-1 (ICAM-1), dolaşımda inflamasyon bölgelerine lökosit toplanmasını düzenleyen bilinen en iyi tutunma reseptörüdür. Bu çalışmayı yapmamızın amacı, mide kanseri hastalarında ICAM-1 469 ve ICAM-1 241 ile Gal-3 Rs4644 ve Rs4652 gen varyantlarının genotip ve allel dağılımı ve serum düzeyleri arasındaki olası ilişkinin incelenmesidir. Bunun için mide kanseri hastalarına ait kan örneklerinden izole edilen DNA örneklerinden polimeraz zincir reaksiyonu ve enzim kesimiyle ICAM-1 ve Gal-3 genlerine ait genotip ve allel dağılımı, hastalara ait serum örneklerinden ise enzim ilişkili immünabsorbent yöntemi (ELİZA) ile ICAM-1 ve Gal-3 düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; hasta ve kontroller arasında Icam-1 469 ve Icam-1 241 ile Gal-3 Rs4644 ve Rs4652 SN 'lerine ait genotip ve allel dağılımları frekansları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Aynı şekilde hasta ve kontrol arasında Gal-3 ve Icam-1 serum düzeyleri değerlendirildiğinde kontrol grubu serum Icam-1 düzeyleri arasında hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Stomach cancer is a heterogeneous type of cancer that is common around the world and its incidence varies by region. Due to the lack of specific clinical features of stomach cancer, it cannot be diagnosed at an early stage. Chimera type galectin-3 (Gal-3) is a protein that is expressed in various tissues, including tumor tissues, cytoplasm and nucleus, and can be secreted into extracellular spaces or circulation. Intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), a cell surface glycoprotein, is the best known adhesion receptor that regulates leukocyte recruitment to sites of inflammation in the circulation. The purpose of conducting this study is to examine the possible relationship between the genotype and allele distribution and serum levels of ICAM-1 469 and ICAM-1 241 and galectin-3 rs4644 and rs4652 gene variants in gastric cancer patients. For this purpose, genotype and allele distribution of ICAM-1 and Gal-3 genes were obtained by polymerase chain reaction and enzyme cutting from DNA samples isolated from blood samples of stomach cancer patients. ICAM-1 and galectin-3 levels were determined from serum samples of patients by enzyme-associated immunoabsorbent method (ELISA). According to the findings, no statistically significant difference was found between the genotype and allele distribution frequencies of Icam-1 469 and Icam-1 241 and galectin-3 rs4644 and rs4652 SNs between patients and controls. Likewise, when Gal-3 and Icam-1 serum levels were evaluated between patients and controls, no statistically significant difference was detected between the serum Icam-1 levels of the control group compared to the patient group.