Non-hodgkin lenfomada Mitoxantron'lu (CNOP) ve Mitoxantron'suz (CHOP) tedavi rejimlerinin karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 54743
  2. Yazar: LEVENT DOĞAN KAYDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada Aralık 199£ ile Ocak 1996 tarihleri arasın da Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Onkoloji ünitesinde takip edilen 5S NHL'lı hasta çalışma kapsamına alındı. 28 hasta CHOP, 24 Hasta CNOP ile tedavi altına alındı, üçüncü ve altıncı sikluslar sonucunda, her iki tedavi grubundaki hastaların parsiyal ve komplet remisyon oranları, tedaviye cevapları, ölüm sebepleri, tedavi toxisiteleri değerlendirildi. Çalışma sonucunda CHOP ile % 57,1, CNOP ile % 50 komplet remisyon (P>0. 05) oranları elde edildi. Her iki grup arasında, 36 aylık takip sonucunda sağ kalım oranları bakımından ve 3 yıl sonunda hastalıksız sarkalım açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi (P>0. 05). Toxisiteler açısından değerlendirildiğinde bulantı, kusma, diare, ateş, mucositis, alopecia, infexiyon ve kardiyotoxisite açısından aralarında anlamlı bir fark bulunmadı (P)0. 05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a total of 52 patients with NHL, followed up in the Department of Hematology, Medical Faculty, Dicle University, between December 1992 and January 1996, were in cluded. Twenty-eight patients were taken under treatment with CHOP, twenty-four patients with CNOP. Partial and complete remission rates, responses to tre atment, mortality reasons and treatment toxicities of the pa tients in the two treatment groups were evaluated in terms of third and sixth ciclus. fit the end of the study, complete remission rates for CHOP and CNOP were obtained as 57.1 "/. and 50 ?/., respectively. Between the two groups, a significant difference was not determined in view of survival rates at the end of 36-month follow-up and disease-free survival rates at the end of 3 years. (P>0. 05) When evaluated for toxicities such as diarr hea, womiting, fever, mucositis, alopecia, infection and car- diotoxicity, there was not any significant difference between them. (P>0. 05) - 55 -