Kara yollarında üst yapı yönetim sisteminin incelenmesi: Afganistan kara yolları örneği
Pavement management system investigation in case of Afghanistan
  1. Tez No: 547435
  2. Yazar: MOHAMMAD ALI KARIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Afganistan, eski altyapı düzenlemesinde önemli bir sorunla karşı karşıyadır. Özellikle yolların yüzeyi sözkonusu olduğunda, birçok yol kaplamasının 30-40 yıl önce yapıldığı ve şimdi ömrünü tamamladığı görülmektedir. Bazı yollar da kötü kullanım, aşırı kullanım ve yanlış yönetim nedeniyle ve ayrıca 30 yıllık savaştan sonra Afganistan'ın yolların iyileştirilmesi ve yenilenmesi bakımından ciddi zorluklarla karşılaşılması nedeniyle kötüleşmiştir. Bunun yanısıra, mevcut ve gelecekteki tehditler de insanların ve ürünlerin hızlı, güvenli ve rahat ulaşımını sağlamak için arzu edilen bu yol kaplamaları işini etkilemektedir. Bunun yanısıra, mevcut yönetim şu anda kullanılmakta olan sistemin değişen koşullarını hesaba katmaya yetecek kadar esnek değil ve kararlar verilmesine yardımcı olmakta zayıf kalıyor.Araştırma, yol kaplamalarının bakımına, yeniden yapımına ve işletilmesine ilişkin bir organize prosedürün sağlanmasına yönelik bir Yol Kaplama Yönetim Sistemi başlatmak ve daha iyi görevleri daha ekonomik şekilde ve daha yüksek kaliteyle gerçekleştirmemizi ve bunları arzu edilen sonuca ulaşacak şekilde yapabilmemizi sağlayacak daha esnek bir stratejiyle kullanmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, karar verme sürecine yardımcı olacak ve bunu kolaylaştıracak bir sistem de sunuldu: Micro PAVER yol kaplama yazılımı. Micro PAVER, ABD Mühendisler Kolordusu tarafından geliştirilen bir Yol Kaplama Yönetim Sistemidir. Micro PAVER: a. yol kaplama listesini organize etmeye ve geliştirmeye b. yol kaplamalarının çalışma koşulunu analiz etmeye c. geçmişteki ve gelecekteki yol kaplama icraatına yönelik gelecekteki koşulları tahmin etmeye yönelik yöntemler geliştirmeye, ve d. koşullara, ihtiyaçlara veya bütçeye dayalı olarak yol kaplama bakımına planlar geliştirmeye yönelik yol kaplama yönetimi becerileri sağlıyor. Bu nedenle, iyi bir yönetim sistemine sahip olmak için yol kaplamalarının bakımına, yeniden yapımına ve işletilmesine ilişkin bir organize yöntem sağlayan bu sistem tercih edilecektir. Bu sistem, yeterince esnek olacak ve kararlar alınmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan, is encountering a massive compete in arrangement of old infrastructure. Specially for roads structure, it is found that many roads pavements built 30 to 40 years ago and now it is the end of their life. Other roads had been deteriorated because of misuse, overuse and mismanagement and also after more than 3 decades of conflict Afghanistan encountered keen challenges in rehabilitation and reconstruction of the roads. In addition, present and future threats influence the wished mission of these pavements for fast, safe and comfort transportation of people and goods. Moreover, the current management shows that the system is being used now is not flexible enough to consider on the changing conditions and is poor to assist in making decisions. The research aims to initiate a Pavement Management System in providing an organized procedure of maintaining, reconstructing, and operating the roads pavements and to utilize in a better flexible strategy that can enable us to perform better tasks, more economically, higher quality and do it such a manner to achieve a desired result. A system also has been presented to help and make easier the decision making process. It is Micro PAVER pavement software. Micro PAVER is a Pavement Management System developed by the US Army Corps of Engineers. Micro PAVER provides pavement management capabilities to: a. Organize and develop the pavement list. b. Analyze the running condition of pavements. c. Develop methods to forecast future conditions report on past and future pavement execution; and d. Develop plots for pavement maintenance based on condition needs or budget. Therefore, in order to have a good management system, this system will be preferred which provides an organized method of maintenance, reconstruction, and operation of the roads pavements. And the system will be flexible enough and assists in making decisions.