Hemşirelerin ve asistan hekimlerin mobbinge maruz kalma düzeyi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
The investigation of the mobbi̇nge exposure levels and the factors affecting the nurses and associate physicians
  1. Tez No: 547460
  2. Yazar: MERVE ZIVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, İstanbul ilindeki dört eğitim araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin ve asistan hekimlerin mobbinge maruz kalma düzeyini ve etkileyen faktörleri incelemek amaçlanmaktadır. İstanbuldaki dört farklı eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelere ve asistan hekimlere ulaşmak amaçlanmış, 6 ay içersinde toplam 78 asistan hekime ve 262 hemşireye ulaşılabilmiştir. Veriler 12 soruluk bir soru formu ile 38 maddelik olup Özmete ve Laleoğlu tarafından geliştirişmiş mobbing ölçeğini içeren bir anket kullanılarak toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Kruskall Wallis ve MannWhitney-U testleri kullanılarak analizler yapılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 28,15±6,28 olarak belirlendi. Mobbing ölçeğinden edinilen toplam puan ortalaması 162,00±44,72 olarak bulundu. Analizler sonucunda asistan hekimler ile hemşireler arasında ölçekten alınan toplam puanlar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the level of mobbing exposuring of nurses and resident doctors working in four training and research hospitals in Istanbul. It was aimed to reach nurses and resident physicians working in four different training and research hospitals in Istanbul and, 78 residents and 262 nurses were reached within 6 months. The data were collected by using a questionnaire included a twelve itemed form and a mobbing scale that was developed by Özmete and Laleoğlu. Descriptive statistics, Kruskall Wallis and Mann Whitney-U tests were used for data analysing. The mean age of the participants was 28.15 ± 6.28. The mean total score obtained from the mobbing scale was found to be 162.00 ± 44.72. As a result of the analyzes, no statistically significant difference was found between the residents and nurses in terms of total scores obtained from the mobbing scale (p>0.05).