Prospects for a multicultural Korean society: Minority politics with a focus on Afro-Koreans
Çok kültürlü Kore toplumunun geleceği: Afro-Koreliler ve azınlık siyaseti
- Tez No: 547479
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ, PROF. DR. AYŞE SELÇUK ESENBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez Güney Kore'deki çok kültürlülük söylem ve politikalarının azınlık siyasetine olan katkısını Afro-Koreli bireylerin topluma eklemlenmesine odaklanarak anlatmaya çalışacaktır. Bu tezin ana araştırma sorusu Afro-Koreli topluluğun çok kültürlü bir Güney Kore toplumunu ne kadar tanımlama gücü olduğuna ve milliyetçiliği ne kadar değiştirebileceği üzerinedir. Bu tez, Afro-Korelilerin ve diğer çok kültürlülük söylemi içine girebilecek bireylerin toplumdaki yerini ve bu söylemin sınırlarını Güney Kore hükümet politikaları üzerinden anlamaya çalışacaktır. Görülecektir ki çok kültürlülük söylemiyle başlatılan hükümet politikalarının etki alanı sınırlı kalmıştır. Bu nedenle devletin daha etkili politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Bu politikalar aynı zamanda kamuoyunun yabancılara, göçmenlere ve farklı etnik kökenleri bir arada bulunduran bireylere karşı olan dışlayıcı tavrını çok fazla değiştirmemiştir. Kamuoyunun fikri, hükümet politikaları ve farklı etnik kökenleri bir arada bulunduran bireyler Güney Kore'deki bu söylemi incelemek için önemli elemanlardır. Çünkü devletin hazırladığı medya tarafından desteklenen farklı etnik kökenlere sahip ünlü bireylerin dahil olduğu etkinlikler, kamuoyunun fikrini değiştirmiştir. Bu farklı değer sistemleri, Kore toplumunun bu bireylerin toplumda kabul ya da reddetme mekanizmalarını belirlemiştir. Çok kültürlülük üzerine hazırlanan politikalar 1990'larda başladığından, bu tez bu yıllardan günümüze kadar olan politikaları inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis looks into the potential towards a multicultural South Korean society and possible improvement of minority politics with a focus on Afro-Asians in South Korea. The main research question is to what extend the Afro-Asian community can define a multicultural South Korea and challenge the nationalist discourse. It is aimed to look into the government policies to be able to understand the inclusion and exclusion mechanisms of the state towards the minorities and look into the limits of the multicultural policies towards this minority group. It will be maintained that although there has been an inclination to adopt multicultural policies for the integration of mixed-race individuals living in South Korea, its sphere of influence has been significantly limited and an effective policy-making is an important step for achieving multiculturalism. The implied policies do not necessarily change the public opinion and attitude towards multiculturalism. Although Koreans' view on foreigners, multicultural family and mixed-race individuals seem to be positive, there is still discrimination against them, decreased in its intensity. Hence, it will be argued that there are complex layers to multiculturalism in South Korea when the state-led policies, public opinion and personal biographies of mixed-race Koreans looked into. In other words, there are different value systems attached to certain multi-ethnics in South Korea as celebrity and non-celebrity cases highlight. As the multicultural policies took initiative in the late 1990s, due to the influx of migrants, this thesis will look into the initiation of these policies until today in South Korea.