Power relations in video games: A quantitative research on Turkish gamers
Bilgisayar oyunlarında güç ilişkileri: Türk oyuncular üstünde nicel bir çalışma
- Tez No: 547478
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma bilgisayar oyunu oyuncularının, oyunlar içinde ne şekilde güç ilişkileri kurduklarını açıklamaya çalışacaktır. Güç taımlanması zor olmasına rağmen, genellikle başkalarının kararlarını etkileyebilmekle açıklanır. Sosyal psikologlar John French ve Bertram Raven çalışmalarında sosyal etkinin beş kaynağı olduğunu açıklarlar: zorlayıcı güç, karizmatik güç, uzman gücü, ödül gücü ve yasal güç. Güç konusunda başka pek çok teori olmasına rağmen tekrar tekrar uygulanarak nu teorinin geçerliliği gösterildi. Bu kategorizasyondan yola çıkarak –eğitim, işletme ve spor gibi- farklı alanlarda pek çok araştırmalar yapıldı ve anlamlı sonuçlara ulaşıldı. Oyun endüstrisinin bugünkü durumuna, eSporların topladığı ilgiye, ve hatta, Bilgisayar Oyunu Çalışmaları'nın akademik bir alan olarak kurulmasında ve bu alandaki pek çok araştırmacı tarafından oyunlar ve güç kavramının arasındaki ilişkinin gündeme getirilmesine rağmen, henüz bu konuda bir araştırma yapılmadı. Bu çalışmada oyunlar içerisinde üç farklı güç ilişkisi tanımlandı: Oyun tasarımcısının oyun üstündeki gücü, herhangi bir oyuncunun oyun karşısındaki gücü ve çok oyunculu oyunlarda oyuncuların birbirlerine karşı güçleri. Çok oyunculu çevirimiçi oyunlarda iki farklı durumda güç ilişkisi gözlemlenebilir: oyuncunun bireysel gücü ve takım içi güç ilişkileri. Bireysel oynayışta uzman ve ödül gücünün, takım oyununda da karizmatik güç, uzman gücü ve ödül gücünün öne çıktığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
This study deals with how players employ different power relations while playing video games. Power is a difficult concept to define but it is usually explained with the ability to influence. Social psychologists John French and Bertram Raven's studies defined five bases for social influence: coercive, referent, reward, expert and legitimate powers. Many other studies tested their theory on various fields and it proved to be a lasting one. Researcher conducted studies in areas such as education, business, sports with this theory and obtained meaningful results. However, the power bases of video game players has never been studied, despite the fact that video game studies has already been established as an academic field –with many scholars discussing empowerment through games, the industry has a tremendous revenue and the amount of attention on esports; professional gaming. This study lists three possible power relations in videogames. The first one is the power of the game designer over the whole game. Second power relation is the power of the players over video games; their abilities to beat the game. Various power relations can be established depending on the game's possibilities. The last one is the power of a player over another one. There are two types of such relation: it can either take place among players in a everybody-for-themselves kind of environment –which is called inter power relations, or it can take place between the members of a team, working together for a common goal. This is called intra power relations. This study demonstrates that expert and reward powers are preferred in inter and intra power relations, referent being another valid option for teamwork.