İbrahim Tenekeci: Hayatı-sanatı-eserleri
Ibrahim Tenekeci: His life, his art, his works
  1. Tez No: 547483
  2. Yazar: YUNUS EMRE DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada şair ve yazar İbrahim Tenekeci'nin Yeni Şafak Gazetesinde yayımlanan yazılarından oluşturulmuş deneme kitapları ve müstakil basılan şiir kitapları incelenmiştir. Çalışmanın amacı İbrahim Tenekeci'nin şiirlerini yapılandırma biçiminin ortaya konularak, şiirlerin epistemolojik, tematik ve estetik alt yapısının belirlenmesidir. Şiirlerin organize ediliş biçimi, şairin şiir tekniklerinden yararlanma şekli ve öne çıkan temalar üzerinde durularak, şairin şiirlerine estetik değerini ne şekilde kazandırdığı tespit edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde şairin hayatı, ikinci bölümde deneme yazılarından derlenmiş sanat ve edebiyat üzerine görüşleri, üçüncü bölümde ise şiiri incelenmiştir. Sonuç bölümünde elde edilen veriler birbirleriyle ilişkilendirilerek, İbrahim Tenekeci'nin şiirlerinin ve şairliğinin Türk şiiri içindeki konumu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ibrahim Tenekeci's – a poet and an author – essay books which are compiled from his writings published in the newspaper called Yeni Safak, and his poetry books have been examined. The aim of the study is to examine the epistemological, thematic and aesthetic substructure of Ibrahim Tenekeci's poems by revealing his way of structuring his poems. By focusing on his way of organizing poems, utilizing the poetry techniques and themes that stand out, it is aimed to determine how the poet has brought aesthetic value into his poetry. The study is composed of three chapters. In the first chapter, the poet's life is examined. In the second chapter, his views on art and literature, compiled from certain essays, are analysed. In the third chapter, his poetry is examined. In the conclusion, by relating the obtained data with each other, the position of Ibrahim Tenekeci's poems and poesy in Turkish poetry has been determined.