Borsada ilk halka arzların değerlendirilmesi: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
Evaluation of initial public offerings on the bourse: An application on Stock Exchange Istanbul
  1. Tez No: 547482
  2. Yazar: EZGİ TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Şirketler büyümek ve kendilerini geliştirmek için finansal kaynağa ihtiyaç duyarlar. Finansal kaynak sağlama yöntemlerinden bir tanesi, şirketlerin halka açılarak kendi hisse senetlerini halka arz etmesidir. Ancak literatürdeki çalışmalara göre, ilk kez halka arz olan şirketlerde düşük fiyatlama söz konusudur. Özellikle ilk gün düşük fiyatlaması küresel çapta kabul edilmiş bir olgudur. Bu çalışmanın amacı, 2008 Küresel Finans Krizi sonrasında Borsa İstanbul'da ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin fiyatlamasında ilk gün ve kısa vadeli düşük fiyatlamanın var olup olmadığını ve Borsa İstanbul'un etkinlik düzeyini ölçmektir. Çalışmada, 2010-2017 yılları arasında Borsa İstanbul'da ilk kez halka arz edilmiş olan 109 şirketin hisse senetlerinin ilk gün ve kısa vadeli anormal getirileri olay etüdü yöntemiyle incelenmiş, bu getirilerin anlamlılık düzeyleri t-test yöntemiyle test edilmiştir. Bu kapsamda ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin ilk gün ve kısa vadeli (15 işlem günü boyunca) performansı incelenmiştir. Çalışmada ele alınan toplam 109 şirket; yıllar, sektörler, halka arz yöntemleri, halka arza aracılık yöntemleri, şirketlerin piyasa değerleri, işlem gördüğü pazarlar ve sıcak/soğuk piyasalarda halka arz olmalarına göre ayrı ayrı incelenmiş, bu farklılıkların ilk gün anormal getirileri ve kısa vadeli anormal getirileri üzerindeki etkisi test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, 2010-2017 yılları arasında ilk kez halka arz edilen tüm şirketlerin ortalama ilk gün anormal getirisi %1,59, 15. gün sonundaki kümülatif anormal getirisi %4,59 olarak bulunmuştur ve her iki getiri istatistiki olarak %1 düzeyinde anlamlıdır. Dolayısıyla ilgili yıllar arasında ilk kez halka arz olan hisse senetleri için hem ilk gün düşük fiyatlaması hem de kısa vadeli düşük fiyatlama mevcuttur. Ayrıca ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin, yukarıda belirtilen alt kategoriler bazında da ilk gün ve kısa vadeli performansları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, ilk kez halka arz olan hisse senetlerine yatırım yaparak piyasa getirisinin üzerinde bir getiri elde etmek mümkün olduğu için Borsa İstanbul'un yarı-etkin formda bir piyasa olduğunu söylemek mümkün değildir. Anahtar Sözcükler İlk Halka Arz, Düşük Fiyatlama, BİST
Özet (Çeviri)
Companies need financial resources to grow and improve themselves. One of the methods to provide financial resources for companies is to offer their shares to the public. However, according to the literature, there is underpricing in the initial public offerings (IPOs). Especially the initial day underpricing is a globally accepted phenomenon. The aims of this study are to measure whether there is initial day or short-term underpricing in IPOs stocks in Borsa Istanbul after the 2008 Global Financial Crisis and to measure the level of activity of Borsa Istanbul. In the study, the initial day and short term abnormal returns of 109 companies, offered to the public for the first time between 2010 and 2017 were examined by using the 'event study' method and the significance levels of these returns were tested. Within this scope, the initial day and short term (over 15 trading days) of the IPO stocks were examined. Additionally, these 109 companies were tested on the basis of years, sectors, intermediation for public offerings, public offering methods, market values of the companies, stocks traded in the hot / cold markets. As a result of the study, the average initial day return of all companies is 1.59%, the cumulative abnormal return at the 15th day is 4.59% and both returns are statistically significant at 1%. Therefore, both the initial day and short-term underpricing are available for the stocks. In addition, the first-day and short-term performances of the publicly traded shares differ from each other on the basis of the sub-categories mentioned above. The results indicate that Borsa Istanbul is not a semi-efficient market as it is possible to obtain a return above the market return by investing in the IPO stocks. Keywords Initial Public Offering (IPO), Underpricing, Borsa Istanbul