Biyotinin ratlarda parasetamol (APAP) intoksikasyonuna bağlı hepatotoksisite üzerindeki terapotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the therapotic effects of biotine on hepatotoxicity related to paracetamol (APAP) intoxication in rats
- Tez No: 680598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL BEKTAŞ UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç-hipotez:APAP intoksikasyonuna bağlı hepatotoksisitede biyotinin; oksidatif stres, mitokondriyal hasar ve lipid peroksidayonu üzerine olası etkileri göz önüne alınarak etkili olabileceği düşünülmüş ve oksidan/antioksidan parametreler üzerine etkisinin görülmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim Laboratuarından elde edilen toplam 48 adet erkek Wistar-Albino cinsi rat dahil edilmiş ve bu ratlar her bir grupta 8 adet olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Ratlara 1,5 g/kg parasetamol tablet ezilip oral gavaj yolu ile uygulanarak parasetamol intoksikasyonu modeli oluşturulmuştur. Kan örnekleri sıçanın direkt olarak kalbinden alınarak, serum AST ve ALT düzeyleri çalışıldı. Ayrıca MDA, NO, GSH ve Katalaz düzeyleri ölçüldü. Böbrek ve karaciğer dokularından patoloji için örnekler alındı. Bulgular:MDA ve NO değerlerinde (sırasıyla p:0.00, p:0.00) yüksek doz biyotin uygulanan grupta anlamlı bir düşüş olduğu; SOD ve GSH değerlerinde (sırasıyla p:0.04, p: 0.00) de anlamlı bir yükseliş olduğu görüldü. APAP intoksikasyonu olan grupta, AST-ALT değerleri belirgin şekilde artmışken; yüksek doz biyotin verilen grupta standart tedavi olan NAC ile benzer şekilde AST-ALT değerlerinde düşüş gözlendi(sırasıyla p:0.01, p:0.03). Yüksek doz biyotin verilen grup NAC grubu ile kıyaslandığunda, AST ve ALT değerlerinde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Yüksek doz biyotinin standart tedavi yöntemi olan NAC uygulanan grup verileri ile benzer sonuçlar göstermesi, yüksek doz biyotinin NAC tedavisi kadar etkin olduğunu göstermektedir.Biyotinin kolay ulaşılabilir olması, kullanım kolaylığı, maliyetinin düşük olması, suda eriyen bir vitamin olması sebebiyle fazla alımlarda vücuttan kolayca atılabilmesi, APAP zehirlenmelerinde tedavi seçeneği olarak kullanım tercihi olmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective-hypothesis:Biotin in hepatotoxicity due to APAP intoxication; considering its possible effects on oxidative stress, mitochondrial damage and lipid peroxidation, it is thought to be effective and its effects on oxidant / antioxidant parameters are aimed to be seen. Methods:A total of 48 male Wistar-Albino rats obtained from Aydın Adnan Menderes University Experimental Animal Production Laboratory were included in our study and these rats were divided into 6 groups, 8 in each group. A paracetamol intoxication model was created by crushing 1.5 g/kg paracetamol tablets to rats and administering via oral gavage. Blood samples were taken directly from the heart of the rat and serum AST and ALT levels were studied. In addition, MDA, NO, GSH and catalase levels were measured. Samples were taken from kidney and liver tissues for pathology. Results:There was a significant decrease in MDA and NO values (p: 0.00, p: 0.00, respectively) in the high dose biotin applied group; a significant increase was observed in SOD and GSH values (p: 0.04, p: 0.00, respectively). While AST-ALT values increased significantly in the group with APAP intoxication; similar to the standard treatment, NAC, AST-ALT values were decreased in the high dose biotin group (p: 0.01, p: 0.03, respectively). When the high dose biotin given group was compared with the NAC group, there was no statistically significant difference in AST and ALT values between the two groups (p> 0.05). Conclusion:High-dose biotin has similar results with the standard treatment method, NAC-applied group data, indicating that high-dose biotin is as effective as NAC therapy. Because biotin is easily accessible, easy to use, low in cost, and it is a water-soluble vitamin, it can be easily removed from the body in excess intakes, causing it to be a treatment option in APAP poisoning.