Sıcak-kuru iklim geleneksel konutlarında iklime duyarlı tasarım
Climate-sensitive design in traditional hot-dry climate housings
- Tez No: 547506
- Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğal kaynakların korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, fosil kaynaklarının tüketiminin azaltılması ve doğayla iç içe var oluşu İran'ın çöl mimarisinin ilkeleridir. Yıllarca böyle sert bir iklimde yaşayan yerliler, sıcak-kuru iklime ait iklim şartlarını önemli ölçüde azaltmak için çözümler bulmuşlardır. Geleneksel çöl mimarisinin incelenmesi, hava sıcaklığı ve ikliminin sorunlarını çözmek için bazı yöntem ve teknikleri ortaya koymuş ve modern mimaride kullanılabilen sürdürülebilirlik kalıplarının geliştirilmesine yol açmıştır. Geleneksel pasif sistemler bu çalışmanın temel hedefidir. Pasif soğutma sistemleri İranın sıcak-kuru, yerel mimarisinde önemli bir eleman olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllar boyunca İran'ın özel hava iklimine ve hava koşullarına göre tasarlanmış kentlerden biri olarak Yezd kenti örnek alınmış ve bu çalışmada açıklanmıştır. Modern mimarı yaygınlaştıktan sonra iç konfor sağlamak için mekanik sistemler kullanılmaya başlanmış dolaylısıyla binalarda iklimsel tasarım giderek azalmaya başlamıştır. Günümüzde fosil yakıtlarından aşırı kullanımıyla ortaya çıkan kriz ve çevre kirliliği nedeniyle iklimsel tasarıma yeniden önem verilmiş ve geçmişimizde kullanılan pasif sistemler yeniden kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırma Bu kalıplardan bazıları üzerinde açıklamalar yapılmaktadır. Bu bakış açısıyla, İran'ın Yezd kentinde kullanılan geleneksel pasif sistemleri detaylı olarak incelenmiş ve Lariha Konut'tu örneği üzerinden Revit bilgisayar programı kullanılarak uygulanan sistemlerin analizi yapılmıştır. Anahtar sözcükler Çöl mimarisi, enerji verimliliği, pasif soğutma sistemleri, iklimlendirme, Revit.
Özet (Çeviri)
The conservation of natural resources, the prevention of environmental pollution, the reduction of fossil resource consumption are the reason for Iran's natural diversity and the principles of Iran's desert architecture. For years, locals living in such a harsh climate have found solutions to significantly reduce the consequences of the hot-dry climate. Examinations of traditional desert architecture have revealed several methods and techniques that solve the problems of Iran'shot-dry climate condition through the development of sustainability patterns that are compatible with modern architecture. Traditional passive systems are the main objective of this study, which more specifically, will examine passive cooling systems as an important element of Iran's warm-dry, local architecture. For many years, the city of Yazd has beenmentioned asa sample of one of the few cities, whose design was specifically adjusted to Iran's special climate and weather conditions. After modern architecture became widespread, mechanical systems started to be used to provide the interior comfort. Due to the crisis and environmental pollution caused by excessive use of fossil fuels, climate design has again been given importance and the passive systems used in our history have been reused. From this perspective, the traditional passive systems used in the city of Yazd in Iran were examined in detail and the systems of the Revit computer program system were analyzed in the Lariha house plan. Keywords Desert architecture, energy efficiency, passive cooling systems, air conditioning, Revit.