Yoksulluk nafakası
Poverty alimony
- Tez No: 547507
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ailenin toplumun en küçük yapı taşı olması nedeniyle aile bireylerinin birbirlerine karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlardan biri de ihtiyacı olan aile bireylerine, diğer aile bireylerinin yardımda bulunmasıdır. Bu da nafaka ile mümkün olmaktadır. Biz çalışmamızda ise nafaka türlerinden olan yoksulluk nafakasını ele aldık. Eşlerin evlilik birliği içerisinde birbirlerine karşı yardım ve dayanışma yükümlülüğü bulunmaktadır. Ahlaki ve sosyal düşünceler kaynaklı da bu yükümlükler evlilik sona erdiğinde de, TMK. m. 175 te düzenlenen koşulların varlığı dahilinde, devam etmektedir. Eşlerden birinin boşanma nedeni ile yoksulluğa düşmesi halinde diğer eş maddi imkanları dahilinde, yoksulluğa düşen eşe yardımda bulunur. Yine TMK. m.176' da belirtilen durumların gerçekleşmesi halinde nafaka sona erer. Biz tez çalışmamızda TMK. m. 175 ışığında yoksulluk nafakasının verilme şartlarını, yine TMK. m. 176 çerçevesinde nafakanın ödenme ve son olarak da sona erme hallerini Yargıtay kararları kapsamında inceledik.
Özet (Çeviri)
Family is thesmallestbuildingblock of a society. Because of taht, family members have some other responsiblities for each other. One of them for whole family is to give a hand a family member who need shelp. That can be possible by paying alimony. Inourstudy, weexamined a kind of alimonycalled ' povertyallomence'. Thespouseshaveobligationtohelpandcooperateeachother in themarriageunion. These obligations coming from moral and social considerations continue according to the Turkish Civil Codearticle 175 when marriage ends. If one of the spouses has a financial problem caused by divorce, the other spousesshall provide financial help within their financial possibility. The alimony ends if the conditions come true which specifies in TCC. article 176. In out study, we examined the conditions of poverty alimony given according to TCC. 175 and we also examined the cases of alimony paymentand also alimony expiration according to the decisions of the Supreme Court.