Yalan tanıklık suçu
Crime of perjury
- Tez No: 547529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOZMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Tezin konusu oluşturan yalan tanıklık suçu Türk Ceza Kanunu'nun 272, 273 ve 274. maddeleri ile düzenleme altına alınmıştır. Tanık beyanı, maddi gerçeğe ulaşmada önemini öteden beri muhafaza eden bir delildir. Tanık, uyuşmazlık konusuna ilişkin bildiklerini doğru olarak söylemekle yükümlüdür. Tanığın bu yükümlülüğüne aykırı davranması adaletin yanılması sonucunu doğurabilecektir. Yalan tanıklık suçu yalnızca tanık sıfatıyla beyanda bulunanlar tarafından işlenebildiğinden gerçek bir özgü suçtur. Suçun oluşması bakımından tanığın gerçeğe aykırı beyanlarının hükmü etkilemesi gerekli değildir. Bu bağlamda yalan tanıklık suçu soyut bir tehlike suçudur. Ancak gerçeğe aykırı beyan neticesinde zararlı sonuçların ortaya çıktığı durumlar, neticesi sebebiyle ağırlaşmış haller olarak düzenlenmiştir. Yalan tanıklık suçunun, hangi süreçlerde işlenebildiğinin tespiti bakımından tanık dinlemeye yetkili kişi veya kurulların kapsamının belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla öğreti ve uygulama ışığında bu hususun irdelenmesi tezin amaçlarından birini oluşturmaktadır. Yalan tanıklık suçu, tanığın kasten gerçeğe aykırı beyanda bulunması ile oluşmaktadır. Bu bağlamda, tanık beyanının kapsamı ve gerçeğe aykırılığın tespiti de suç tipi bakımından irdelenmesi gereken konulardandır. Suç yalnızca kasten işlenebildiğinden gerçeğe aykırı her beyan suç kapsamında değerlendirilemeyecektir.
Özet (Çeviri)
Crime of perjury, which is the subject of the dissertation, is regulated in articles 272, 273 and 274 of the Turkish Criminal Code. Witness statement is an evidence which has maintained its importance all the while. Witness is obliged to truthfully tell what he or she knows about the dispute. Witness's incongruous acting with this obligation can give rise to miscue of justice. Since it can only be committed by the ones who make statement as witness, crime of perjury is a peculiar offence. In terms of occurring the offense, influence of witness misstatements on judgment is not necessary. In this regard perjury is an abstract endangerment offence. Yet situations, in which harmful outcomes occur by reason of misstatement, are regulated as aggravated states due to result of offence. In terms of determination of in which processes perjury can be committed, the scope of persons or boards, which are authorized to hear witness, should be specified. For this purpose, in the light of doctrine and practice examination of this matter is one of the aims of the dissertation. Perjury is constituted with witness's intentional false statement. In this regard, the extent of witness statement and the determination of inaccuracy are topics which should be also addressed. As the offence can only be committed intentionally, every inaccurate statement is not evaluated within the scope of the offence.