Yalan tanıklık suçu (TCK M. 272)
Crime of perjury (TCK Article 272)
- Tez No: 896847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tanık beyanı, Türk hukukunda olduğu gibi diğer hukuk düzenlerinde de en eski dönemlerden beri en önemli ve en çok başvurulan ispat vasıtalarından biri olmuştur. Tanığın beş duyusuyla edindiği bilgileri aktarması da tanık beyanını yargılamayı doğrudan etkileyebilecek bir delil haline getirmektedir. Bu nedenle tanık delili, en çok başvurulan delillerdendir. Ancak tanığın kasten veya hataya düşerek yanlış bilgiler aktarması da söz konusu olabilmektedir. Bu gibi yanlış bilgilerle yargılamanın yanlış bir yöne sevk edilmemesi için tanığa birtakım yükümlülükler ve haklar verilmiştir. Tanığın en önemli yükümlülüğü ise doğruyu söyleme yükümlülüğüdür. Tanık, tanık dinlemeye yetkili kişi veya kurullar önünde doğruyu söyleme yükümlülüğüne aykırı olarak gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu takdirde“yalan tanıklık suçu”ile cezalandırılacaktır. Yalan tanıklık suçuna ilişkin düzenlemelere, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler”adlı kısmında“Adliyeye Karşı Suçlar”adlı 2. bölümünde 272, 273 ve 274. maddelerinde yer verilmiştir. Bu çalışmamız kapsamında da yalan tanıklık suçuna ilişkin düzenlemeler çerçevesinde tanık kavramı, tanık delili, tanığın hak ve yükümlülükleri, yalan tanıklık suçunun maddi ve manevi unsurları, doktrindeki görüşlerden ve yüksek mahkeme içtihatlarından yararlanarak ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Witness statement has been one of the most important and most frequently used means of proof since the earliest times in Turkish law as well as in other legal systems. The fact that the witness coveys the imformation obtained through the five senses makes the witness statement an evidence that can directly affect the trial. Therefore, witness evidence is one of the most commonly used evidence. However, it may also be the case that the witness intentionally or mistakenly provides false information. In order to prevent the trial from being misdirected by such false information, certain obligations and rights have been given to the witness. the most important obligation of a witness is the obligation to hell the truth. A witness shall be punishes with“crime of perjury”if the witness makes a false statement in violation of the obligation to tell the truth before the person or committees authorized to hear witnesses. Regulations on the crime of perjury are included in Articles 272, 273 and 274 of the Turkish Criminal Code No. 5237, in the section titled“Crimes against the Nation and the State and Final Provisions”, section 2 titled“Crimes Against the Judiciary”. Within the scope of this study, the concept of witness, witness evidence, the rights and obligations of the witness, the material and moral elements of the crime of perjury within the framework of the regulations oh the crime of perjury have been tried to be examined in detail by makig use of the opinions in the doctrine and the jurisprudence of the high courts.