Türkiye'de kamu özel sektör ortaklığı ile yapılan entegre sağlık kampüslerinin hasta memnuniyeti açısından incelenmesi: Yozgat Şehir Hastanesi örneği
Investigation of patient satisfaction in terms of Turkish public private partnerships with the integrated health campus: Yozgat City Hospital example
- Tez No: 547528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık hizmeti bir kamu hizmetidir. Türkiye'de bu hizmet, yalnızca devlet eliyle verilebileceği gibi liberalleşme politikalarının devamı niteliğinde ortaya çıkan özelleşmelerle kamu özel sektör ortaklığı şeklinde de verilmeye başlanmıştır. Daha önce yalnızca kamu sektörünün sunduğu mal ve hizmetler, özelleştirme ve çeşitli yöntemlerle özel sektör veya kamu özel sektör ortaklığıyla da verilebilmektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlık sektöründe meydana gelen reformlardan biri de Şehir Hastaneleri projesidir. Bu bağlamda, bu araştırma, Türkiye'de kamu özel sektör ortaklığı ile yapılan, Yozgat Şehir Hastanesi'nden hizmet alan hastaların memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler 2019 yılı 17 Ocak – 17 Şubat tarihleri arasında, sağlık hizmeti alan 500 hastaya uygulanan anketlerden oluşmaktadır. Yozgat Şehir Hastanesi'nden sağlık hizmeti alan kişilere gönüllülük esasına göre yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak anket formları aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anketin geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmış olup, anketin ilk 9 sorusu demografik özelliklerden (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, gelir durumu, meslek, sosyal güvence, hizmet alınan bölüm, hastaneyi tekrar tercih etme) sonraki 19 soru poliklinik memnuniyetine ilişkin beşli likert (1)“Kesinlikle Katılmıyorum”(2)“Katılmıyorum”(3)“Kararsızım”(4)“Katılıyorum”(5)“Kesinlikle Katılıyorum”şeklinde sorulardan oluşmaktadır. Yapılan bu araştırmada hasta memnuniyetinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Health care is a public service. This service in Turkey not can only be given by the state but also with the privatization of the liberalization policies it started to be given as a public private partnership. Previously, only the public sector can offer goods and services through privatization and various methods of private sector or public private sector partnership. One of the reforms in the health sector is the City Hospitals project within the scope of Health Transformation Program. In this context, this study made public in Turkey in partnership with the private sector, Yozgat City Hospital service area is carried out to evaluate the level of satisfaction of patients. The data consisted of questionnaires applied to 500 patients receiving health care services between January 17 and February 17, 2019. Data were collected through questionnaire forms using face-to-face interview method on a voluntary basis. The validity and reliability analysis of the questionnaire used in the study was conducted. The first 9 questions of the questionnaire were demographics (gender, age, educational status, marital status, income status, occupation, social security, service department, re-admittance of the hospital) and the next 19 questions were five likert (1)“Strongly Disagree”(2)“I Disagre”(3)“Undecided”(4)“Agree”(5)“Strongly Agree”Patient satisfaction seems to be high in this study.