Comparing organizational project management maturity model with other project management maturity models in balanced matrix organizations
Dengeli matris organizasyonlar için organizasyonel proje yönetim olgunluk modelinin diğer proje yönetim olgunluk modelleri ile kıyaslanması
- Tez No: 547556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İLGÜN KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzün rekabetçi iş koşulları, bütçe ve zaman kısıtları şirketleri daha etkin iş yapış modellerine yöneltmiştir. Bu modellerin başında 19. yüzyılın sonlarında büyüyen ve karmaşıklaşan iş hayatı ile birlikte ortaya çıkan işletme ve yönetim sorunlarına çözüm bulabilmek adına geliştirilen modern proje yönetimi gelmektedir. İşletmelerde stratejik hedeflere ulaşılması ve süre, maliyet, kalite gibi unsurların dengelenmesi açısından proje yönetimi kavramının önemi fark edilmiştir. Böylelikle, işletmeler matris yapıya dönüştürülerek Organizasyonel Proje Yönetimi anlayışı benimsenmiştir. İşletmeler hedeflerine ulaşmak için kullandıkları bu metodolojileri sürekli geliştirerek katma değeri belirli performans göstergeleri kullanarak proje yönetim olgunluk modelleri vasıtasıyla ölçmektedirler (Badiru & Pulat, 1995). Bu çalışmanın amacı, PMI (Project Management Institute) tarafından yayınlanan ve Türkiye ve dünya çapında kabul görmüş olan Organizasyonel Proje Yönetim Olgunluk Seviyesi Modeli uygulamalarının dengeli matris organizasyonlardaki yönetilen projelerin zaman ve maliyet performansına yansıyan etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada yer alan hipotezler projenin zaman ve maliyet performans kriterlerine dayanmakta olup, bu modeldeki hipotezleri test etmek amacıyla proje yönetimi profesyonelleri çapında ankete dayalı bir yol izlenmiştir ve sonuçlar literatür araştırmaları ile desteklenmiştir. Bu anket, 23 sorudan oluşup, farklı sektörlerde çalışan 449 çalışanın ankete katılımı vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Analizler, modeli oluşturan unsurlar arasındaki ilişkiyi belirlemek açısından önemli sonuçlar ortaya koymuştur. Çalışmanın son bölümünde ise bulgular tartışılarak, proje yönetimi metodolojilerini kullanan işletmeler için bu teknikleri geliştirmeye ve henüz proje yönetim metodolojilerini kullanmamış işletmeler için ise bu teknikleri benimsemeye yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's competitive business environment, budget and time constraints lead organizations to use more effective business models. In order to find a solution for organization and management problems resulted from growing and complex business life at the end of 19th century, Project management model is accepted as one of the most beneficial models. The significance of Project Management concept is realized to achieve strategic targets and balance time, budget, quality aspects. Therefore, organizational structures are transformed into matrix structure and Organizational Project Management mentality is adopted. International corporations such as PMI (Project Management Institute) and PRINCE (Projects In Controlled Environments) developed some methodologies which support Organizational Project Management mentality. Continuously developing these methodologies, companies measure added value via certain performance indicators of project management maturity models (Badiru & Pulat, 1995). The objective of this study is researching effects of PMI's (Project Management Institute) Project Management Maturity Model applications, which is more regarded in Turkey and worldwide, on projects' time and budget performance in balanced matrix organizations. Hypotheses in this study are predicated on project time and budget performance criterion. In order to test the hypotheses in this model a survey was conducted among professionals having experience in project management processes and then the results were compared with literature review. This survey consists of 23 questions and was answered by 449 employees working in different sectors. The analysis shows significant results to show the relation between model elements. In the final section, discussing the results, suggestions are given to organizations using project management methodologies about improving these methodologies, on the other hand these suggestions are also beneficial to organizations not using project Management methodologies about adopting project management methodologies.