Aktif akciğer tüberkülozunun tanısı ve tedaviye yanıtın izlenmesinde İL-2R, İL-6 ve İL-8 düzeylerinin değerleri
The Value of IL-2R, IL-6 and IL-8 levels in diagnosis and determination of response to the treatment in active pulmonary tuberculosis
- Tez No: 84273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇIĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Mikobakteriyel enfeksiyonlara karşı oluşan immünitede, T lenfosit ve makrofajlar birçok sitokin salgılayarak önemli görev almaktadır. Bazı çalışmalarda aktif akciğer tüberkülozlu hastalarda serum ÎL-2R, İL-6 ve ÎL-8' in yükseldiği gösterilmiştir. Bununla birlikte aktif akciğer tüberkülozunda aktif hastalıkta ve tedaviye yanıtın izlenmesinde ÎL-2R, İL-6 ve ÎL-8'in değerinin araştırıldığı çalışma sınırlıdır. Bu çalışmada 30 aktif akciğer tüberkülozlu hastada tedavi öncesi ve tedaviden sonra serum ÎL-2R, ÎL-6 ve ÎL-8 düzeyleri araştırıldı. Serum ÎL-2R, ÎL-6 ve ÎL-8 düzeyleri solid faz, iki basamaklı kemiluminesan enzim immünometrik metod ile ölçüldü. Tedaviden önce ÎL-2R ve İL-6 değerleri normal değerlerden yüksek bulundu ve 6 aylık antitüberküloz tedaviden sonra normal düzeylere düştü (ÎL-2R 1069,8 ± 468,3 ve 539,7 ± 181,5 U/mL, ÎL-6 18,1 ± 11,8 ve 6,9 ± 4,4 pg/mL). Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been recognized that T lymphocyte and macrophages are central to the immunity against mycobacterial infection by producing many kinds of cytokines. Some previous preliminary studies showed elevated amounts of serum IL-2R, IL-6 and IL-8 in patients with pulmonary tuberculosis. However, reports. regarding the value of IL-2R, IL-6 and IL-8 measurements in the determination of activity and response to the treatment of patients with pulmonary tuberculosis is limited. In this study, we evaluated the serum levels of IL-2R, IL-6 and IL-8 before and after antituberculosis treatment in 30 patients with active pulmonary tuberculosis. The amounts of IL-2R, IL-6 and IL-8 were measured by a solid phase, two-site chemiluminescent enzyme immunometric method. The levels of IL-2R (1069,8 ± 468,3 versus 539,7 ± 181,5 U/mL) and 11-6 (18,1 ± 11,8 versus 6,9 ± 4,4 pg/mL) were significantly increased before treatment and returned to normal levels after 6 months of antituberculosis treatment (p< 0.001).